Laureatem Kunowskiej Żołny w tym roku został lokalny rzeźbiarz, prowadzący mała galerię w Kunowie, Eugeniusz Cierluk. To pod jego okiem i pod jego precyzyjnymi rekami od 50 lat powstają dzieła sztuki.
Eugeniusz Cierluk jest nie tylko wspaniałym lokalnym artystą ale również edukatorem. Rzeźbi przeważnie w drewnie i kamieniu, często tzw. świątki, czyli sylwetki świętych, w twórczości sięga po symbole ludowe.
Na codzień Pan Gienek nie tylko tworzy ale i edukuje. W swojej małej galerii spotyka się z seniorami i młodymi ludźmi, którym przekazuje bezcenne doświadczenia. Pracownia Pana Gienka to miejsce integrujące i magiczne w którym każdy może spróbować swoich sił w trudnej sztuce artystycznej jaką jest obróbka drewna i kamienia.
To ma być tak strugane, jakby się malowało pędzlem
- mówi Eugeniusz Cierluk
Każdego roku do Kunowskiej Żołny nominowane są przynajmniej dwie kandydatury a o zwycięstwie decyduje specjalnie powołana kapituła. W tym roku nominację otrzymał również Władysław Gałka pszczelarz i rzeźbiarz, kochający pszczoły, miód i ozdobne ule. Odrestaurował m.in. drewnianą kapliczkę Matki Boskiej w Kunowie na osiedlu Laski, czy pomnik Chrystusa w Chocimowie.
Staramy się, aby nie utracić piękna, które zostawiły nam poprzednie pokolenia
-dodaje Władysław Gałka
Żołna to jeden z najpiękniej ubarwionych ptaków Europy, wpisana jest również do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Jej oryginalność, piękno i rzadkość było inspiracją dla pomysłodawców nagród. Jej barwność jest równa urokowi laureatów, którzy podobnie jak ona są symbolem niezwykłej wartości i wyjątkowości.
zobacz również: Dni Kunowa 2019
Napisz komentarz
Komentarze