W powiecie ostrowieckim wezwania otrzymało 670 osób.
W każdym powiecie powoływana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która orzeka o zdolności do służby wojskowej i nadaje kategorię. Obecnie tych kategorii jest 4:
A - zdolny do czynnej służby wojskowej;
B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej;
D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.
Najczęściej przyznawaną jest kategoria A.
Jednym z etapów kwalifikacji wojskowej jest badanie. Specjalna komisja lekarska ocenia stan zdrowia kandydatów, następnie kwalifikuje ich do konkretnych kategorii zdolności do pełnienia służby wojskowej. Badanie rozpoczyna się najczęściej od badania ciśnienia krwi, następnie lekarz prosi o wejście na wagę, gdzie odbywa się ważenie i mierzenie. W dalszej części lekarze badają wzrok, słuch i drożność nosa.
Do najczęstszych deficytów wykrywanych u kandydatów są: wady wzroku, wady postawy, płaskostopie czy alergie.
Odbywanie służby w wojsku w Polsce nie jest obowiązkowe, kwalifikacja ma jedynie na celu sprawdzenie, ile osób w razie konieczności jest w stanie podjąć się obronności kraju. Są jednak pewne czynniki, które świadczą o dyskwalifikacji kandydata. Są to m.in.: choroby kardiologiczne czy onkologiczne.
Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawienia się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze