Przełom w kształceniu kadr pielęgniarskich. Tak można określić nowo powstałe Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej jakim dysponuje Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród nowoczesnego sprzętu znajdują się symulatory dorosłego, dziecka i niemowlęcia wraz z pełnym oprogramowaniem, które pozwalają nie tylko zaprogramować dowolne schorzenie, ale także uczą szybkiego rozpoznawania stanu zagrożenia życia.
W Centrum znajduje się sala wysokiej wierności. Tam podczas zajęć studenci ćwiczą na podstawie konkretnych scenariuszy, a prowadzący obserwują ich pracę zza lustra weneckiego. Muszą reagować na to, co się dzieje z pacjentem, podać odpowiednie leki zgodnie z zaleceniami lekarza i na bieżąco śledzić parametry życiowe pacjenta na monitorze przy łóżku.
Centrum dysponuje symulatorami niskiej i wysokiej wierności, przy których student wykonuje wszystko sam, bez pomocy wykładowcy. Cały proces jest nagrywany, dzięki czemu prowadzący zajęcia może potem wszystko ze studentem przeanalizować i ocenić. Centrum jest wyposażone w sprzęt najwyższej jakości, w każdej sali znajdują się inne narzędzia dydaktyczne i są wykonywane inne czynności ratujące życie i zdrowie.
Przyszłe pielęgniarki nabierają tam m.in umiejętności opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Przebywając w centrum zapoznają się ze strukturą placówki medycznej.
" Czas reakcji musi być bardzo szybki w czasie zagrożenia życia. Tutaj rzeczywiście możemy odtworzyć taką sytuację, fantom jest przygotowany, aby na nim wiele procedur wykonywać, możemy nawet podawać leki i on na nie reaguje - mówi Monika Borek, pielęgniarka i wykładowca w WSBiP
Oficjalne otwarcie Centrum odbędzie się 17 maja. Projekt w ramach, którego powstał obiekt kosztował ponad 2,5 mln zł. WSBiP korzysta także z innych dofinansowań, które m.in. gwarantują wsparcie finansowe praktyk zawodowych oraz stypendia dla najlepszych absolwentów pielęgniarstwa.
Napisz komentarz
Komentarze