Ilustracje M. Szancera – autora ilustracji do ponad 200 książek, kierownika artystycznego „Świerszczyka”, S. Kobylińskiego – grafika, rysownika, karykaturzysty, jednego z prekursorów polskiego komiksu, M. Żeromskiej – absolwentki ASP w Warszawie, córki Stefana Żeromskiego, K. Henisza – malarza, grafika, rysownika, ilustratora i ceramika, współtwórcę projektu zwanego eksperymentem łysogórskim czy H. Papiernika – absolwenta Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu TWORZĄ ekspozycję "Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego". tworzą oryginały rysunków, które potem pojawiały się jako ilustracje w książkach - wydaniach dzieł Żeromskiego. Wystawę tworzą też same wydawnictwa z prozą pisarza. Można oglądać ilustracje do takich powieści jak "Popioły", "Wierna rzeka", "Przedwiośnie", "Syzyfowe prace", "Uroda życia" czy "Dzieje grzechu". Prezentowane są prace córki Stefana Żeromskiego, absolwentki warszawskiej ASP Moniki Żeromskiej.
Kuratorem wystawy jest Sylwia Zacharz. Najstarsze prace pochodzą z 1925 r. i są to ilustracje do "Puszczy jodłowej".
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach powstało w 1964 r. z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Zostało otwarte w 1965 r. w budynku, w którym przez 235 lat mieściła się szkoła, do której w latach 1874-86 uczęszczał Stefan Żeromski. Instytucja jest jednym z oddziałów kieleckiego Muzeum Narodowego. W muzeum znajdują się obiekty związane z okresem dzieciństwa pisarza, dokumenty związane z nauką w gimnazjum, rękopisy jego utworów i listy. Placówka oprócz działalności wystawienniczej prowadzi lekcje muzealne, zajęcia edukacyjne, organizuje spotkania z literatami.
Wystawie „Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego”. patronuje marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Napisz komentarz
Komentarze