Ich wynalezienie ułatwiło walkę z chorobami zakaźnymi. Dzięki nim wiele chorób udało się ograniczyć do minimum. Przestaliśmy się bać ospy czy polio. Szczepionki okazały się rewolucją w medycynie.
Szczepienia są bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób ale oprócz profilaktyki mają także inną funkcję. Pozwalają łagodniej przejść chorobę.
Jednak w ostatnim czasie powstają tzw. ruchy antyszczepionkowe, które postulują za ograniczeniem szczepień, a w radykalniejszej formie całkowite zniesienie obowiązku. Nie brakuje także publikacji, które podważają bezpieczeństwo samych szczepionek. Wiele informacji i obiegowych opinii, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, nie są poparte badanami.
Szczepienia muszą odbywać się po dokładnym przebadaniu przez lekarza. To on podejmuje decyzję czy nasz stan zdrowia pozwala na podanie szczepionki. Oczywiście szczepionka jako produkt leczniczy może spowodować niepożądane reakcje. Takie przypadki lekarz jest zobowiązany zgłaszać Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W Polsce szczepienia ochronne są obowiązkowe. Każde dziecko od urodzenia do 19. roku życia musi być zaszczepione według opracowywanego corocznie kalendarza. W powiecie ostrowieckim wyszczepialność jest bardzo wysoka i wynosi ponad 95%. Daje to populacji tak zwaną odporność środowiskową.
Mimo obowiązku z roku na rok wzrasta odsetek dzieci niezaszczepionych. Według różnych szacunków w 2019 roku może być już niezaszczepionych ponad 50 tys. dzieci. Za uchylanie się od obowiązkowych szczepień grozi grzywna.
Napisz komentarz
Komentarze