Uroczystość poprowadził Łowczy Okręgowy Robert Bąk, gospodarz obiektu i prezes Zarządu Okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu.
Tablica została wmurowana w kamień, który z kolei został osadzony na granitowym obrysie mapy naszego kraju w kolorze biało-czerwonym. Całość kompozycji ozdobiły dodatkowo 2 maszty z flagami: Polski oraz PZŁ. Uroczyście otwarta tablica pamiątkowa zawiera następujący tekst: „W służbie ludziom i przyrodzie " w 95 rocznicę powstania Polskiego Związku Łowieckiego, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W hołdzie i ku wiecznej pamięci tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny.
Podczas uroczystości dokonano również poświęcenia obiektu sakralnego – kapliczki św. Huberta – patrona myśliwych i leśników. Kapliczka została ufundowana przez myśliwego - Tomasza Turbaka. Poświęcenia kapliczki dokonał ks. Janusz Filarowski – kapelan myśliwych. Elementem kapliczki jest dębowy brus na którym wyryto wezwanie „Św. Hubercie- módl się za nami”. Drewno to pochodzi z tzw. Dębu Jagiełły – pomnika przyrody, który w 2006 r. uległ zniszczeniu a pod którym według podania miał odpoczywać król Władysław Jagiełło podczas polowań przed wojną z Krzyżakami oraz król Jan III Sobieski, który polował dość często w Puszczy Sandomierskiej.
Uroczystość okraszona była sygnałami myśliwskimi, które zostały wykonane przez Zespół Sygnalistów „Raróg” pod przewodnictwem Teresy Sibigi. Ponadto na trąbce Wojciech Kawa odegrał utwory o tematyce patriotycznej. Okolicznościowy wiersz odczytała Laura Bąk. W uroczystości udział wzięli członkowie Okręgowej Rady Łowieckiej oraz poczet sztandarowy tejże Rady. Uroczystość zgromadziła na obiekcie blisko 200 osób.
Warto nadmienić, iż od 95-ciu lat Polski Związek Łowiecki jest organizacją społeczną zrzeszającą pasjonatów łowiectwa. Jej członkowie są miłośnikami ojczystej przyrody. Polski model łowiectwa na tle innych krajów Europy i świata jest wyjątkowo bogaty w tradycje i zwyczaje oparte na polskiej, wielowiekowej kulturze. To wyjątkowy element dziedzictwa narodowego zakorzeniony w polskiej tradycji, obyczajowości i kulturze. Historia naszego kraju oddaje wierny obraz myśliwego-obrońcy nie tylko wartości związanych z polską przyrodą, ale również bojownika o wolność, suwerenność i niepodległość naszej ojczyzny. Rola myśliwych, jako budowniczych II Rzeczypospolitej jest niekwestionowanym wkładem w rozwój demokracji chociażby poprzez biografie tak zacnych osób jak Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, czy też generałowie: Tadeusz Rozwadowski, Tadeusz Bór-Komorowski oraz Kazimierz Sosnkowski, który był pierwszym w historii prezesem Polskiego Związku Łowieckiego. Chlubną kartę w historii Polski zapisał płk Wojciech Kołaczkowski – dowódca słynnego Dywizjonu 303, który był miłośnikiem ojczystej przyrody i aktywnym myśliwym.
Ponad 128 tysięcy myśliwych będąc w posiadaniu 300 tyś jednostek broni strzeże upraw i płodów rolnych naszych rolników, utrzymuje na właściwym poziomie populacje dziko żyjących zwierząt w oparciu o racjonalną gospodarkę łowiecką konsultowaną z Lasami Państwowymi i przedstawicielami samorządów lokalnych. Myśliwi aktywnie animują na rzecz organizacji uroczystości patriotycznych w społecznościach lokalnych, prowadzą intensywne działania edukacyjne na rzecz środowisk dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, biorą czynny udział w akcjach społecznych, charytatywnych, wspierając lokalne wspólnoty mieszkańców.
Na strzelnicy okręgowej zostały zakończone prace, których celem była poprawa wizerunku tego miejsca. W ramach wykonanych prac wykonano nie tylko kapliczkę oraz obelisk oraz gustowanie zagospodarowano teren obok tych obiektów, lecz usunięto stary, wyrodzony żywopłot i zastąpiono go nasadzeniem krzewów ozdobnych. Ponadto dokonano zmiany zadaszenia na altanie, wykonano nową budkę sędziowską oraz wykonano kilka nowych budek w których zamocowano maszyny do rzutków dla funkcjonujących już 2 osi strzeleckich tzw. parcourów. Dokonano również remontu pomieszczeń na piętrze budynku strzelnicy pod kątem zaadoptowania ich pod kątem pracy przyszłego biura Zarządu Okręgowego. W najbliższej przyszłości Zarząd Okręgowy zamierza remont pomieszczeń w budynku strzelnicy – na parterze pod kątem stworzenia saloniku myśliwskiego oraz zaplecza noclegowego, zaś na piętrze – sali wykładowo-naradowej. Planowane nakłady na ten cel będą zapisane w budżecie wydatków okręgowych na przyszły rok. W tym roku Zarząd Okręgowy rozpocznie również prace na strzelnicy związane z wykonaniem i zamieszczeniem tablic edukacyjnych, które nie tylko poprawią estetykę otoczenia ale będą wykorzystywane w edukacji przyrodniczej środowisk dziecięco-młodzieżowych. Dodatkowo Zarząd oczekuje na wydanie decyzji o usunięciu obumarłych topoli, co również wpłynie na poprawę estetyki otoczenia jak i na poziom bezpieczeństwa osób odwiedzających obiekt.
Chcemy, aby nasza strzelnica była estetyczną, przyjazną i użyteczną przestrzenią publiczną służącą naszym myśliwym i ich rodzinom. Jest to dobro wspólne naszego Okręgu i myśliwych w nim zrzeszonych, dlatego planujemy dalszy rozwój tego miejsca. Gdy myśliwy będzie korzystał ze strzelnicy jego rodzina lub znajomi będą mogli usiąść w salonie myśliwskim, poczytać prasę lub książki, oglądnąć TV, napić się ciepłej herbaty lub kawy, miło spędzić czas. Od nowego roku chcemy również wraz z sąsiednim Klubem Strzeleckim GROM stworzyć ofertę imprez strzelecko-rekreacyjnych dla firm co pozwoli nam zwiększyć dochody na działalność statutową PZŁ oraz upowszechniać szeroko rozumiane strzelectwo. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim myśliwym, którzy wsparli rozwój naszego obiektu. Do osób tych należą: Tomasz Turbak, Aneta Rybińska-Nowak, Mariusz Pasztaleniec, Kamil Pasztaleniec, Damian Pasztaleniec, Sławomir Tomala, Damian Tomala, Henryk Górski, Krzysztof Mękal, Radosław Nienajadły, Marek Jan Turek, Wiesław Duma, Mariusz Jeż, Roman Myszka, Jolanta i Arkadiusz Kruszelniccy, Adam Grad, Grzegorz Lichota, Tomasz Giec, Andrzej Krysa, Wiesław Mazur, Hubert Sąsiadek, Rafał Gospodarczyk, Jan Mordarski, Mirosław Motyka, Roman Myszka, Robert Jędral oraz Monika Szymkiewicz. Wyrazy wdzięczności składam na ręce mych kolegów z Zarządu Okręgowego: Grzegorzowi Jelonkowi, Jackowi Pomykale oraz Sebastianowi Tuźnikowi. Bez ich wsparcia nie udało by się przeprowadzić gruntownych reform w sposobie zarządzania Okręgiem i sukcesywnie go rozwijać. Dodatkowo chciałbym podziękować Kołom Łowieckim: „Nadwiślańskie” w Radomyślu nad Sanem oraz „Darz Bór” Zbydniów za przekazanie tusz zwierzyny na uroczystości z dnia 10 listopada 2018 r. Na uznanie zasługuje również kunszt kulinarny naszego kolegi Leszka Kosiora, który ubogacił uroczystości poprzez wykwintne dania i przysmaki. Darz Bór!”
podsumował uroczystości Łowczy Okręgowy – Robert Bąk.
Napisz komentarz
Komentarze