Wystawa “75 x 75 Dwurnik” została zrealizowana z okazji 75 urodzin artysty przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Uroczyste otwarcie wystawy „75 x 75 Dwurnik” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu poprzedziła smutna informacja o śmierci artysty. Zbliżające się wydarzenie stanowić będzie okazję do należytego uhonorowania sylwetki oraz dorobku artystycznego Edwarda Dwurnika.
Na wystawę składają się prace ze zbiorów: dr Piotra Ziajki, Bogusława Deptuły, Joanny Opawskiej, Marii i Marka Pileckich i innych kolekcjonerów prywatnych oraz od Artysty.
Twórczość Dwurnika do pewnego momentu była rozpięta między niemalże wykluczającymi się malarskimi tendencjami Jana Matejki i Nikifora Krynickiego. To może najbardziej dziwaczne połączenie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Zarazem, w wypadku Dwurnika, dobrze działające i dające świetne efekty artystyczne. Wielkie formaty i wielkie tematy to dziedzictwo Krakowskiego Mistrza. Malarska technika, zaczerpnięta od krynickiego naturszczyka, świetnie się spisała w pracy nad niekończącym się cyklem „Podróży autostopem”, realizowanych już od połowy lat 60. XX w. i kontynuowanym do dziś. Z jednej strony owe miejskie widoki, z drugiej znane cykle „Sportowcy” czy „Robotnicy”, zapewniły artyście sławę, popularność i wysoką pozycję w świetle polskiej sztuk. Z początkiem lat 90. rozpoczął poszukiwania nowych artystycznych obszarów, które mógłby zaanektować. Wtedy powstał cykl „Błękitne” z widokami morskich fal; a wkrótce potem rozpoczął przygodę z obrazami abstrakcyjnymi, które obecnie stanowią znaczącą część jego twórczości. Wciąż poszukujący i otwarty na nowe pomysły i zjawiska Edward Dwurnik pozostaje jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców.
Napisz komentarz
Komentarze