Poprzez Sztafetę Niepodległości uczestnicy chcą pokazać piękno Niepodległej w najczystszej postaci – na łonie natury, poprzez uwiecznianie biało-czerwonej flagi w najpiękniejszych okolicznościach przyrody.
Całość trasy podzielona została na pięć etapów, z różnymi dyscyplinami: wspinaczkowa, kolarska, biegowa, piesza i żeglarska.
Każdy z etapów jest na swój sposób etapem wyczynowym. Trasa w Tatrach była trudna i wymagająca, biegła przez Rysy i Orlą Perć. Etap kolarski to dwa dni po 180 km po wymagającym górzystym i pagórkowatym terenie. Wreszcie przychodzi kolej na etap biegowy o symbolicznej długości 123 km, którą biegacze przebędą na przełomie dwóch dni. Następny etap to wędrówka piesza, inspirowana tradycyjną harcerską sprawnością „Dromader” czyli 100km w 24 godziny. Po wyczerpującym marszu przyjdzie kolej na żeglarzy, którzy przez blisko 2 tygodnie pokonywać będą niełatwą rzekę, jaką jest Wisła by po licznych mieliznach dotrzeć do Gdańska i tam oficjalnie zakończyć Sztafetę.
Po taternikach flagę przejęli kolarze, którzy wyruszyli z Kuźnic w Kierunku Wadowic, aby pod wieczór dotrzeć do Krakowa. Przejechali 171 km po trudnym górzystym terenie, raz w deszczu, raz w upale, by dowieźć sztafetową flagę aż do Krakowa, gdzie na rynku zakończyli zmagania.
W piątek 27 lipca kolarze wyruszą o godzinie 7:30 z Rynku Drogą Krajową numer 79, by wieczorem dotrzeć do Sandomierza. Tam około godziny 18:00 dotrą na Rynek by zakończyć swój etap. Dnia następnego flagę po nich przejmą biegacze, którzy przez sobotę i niedzielę przebiegną symbolicznie 123 km.
Organizatorem „Sztafety Niepodległości” jest Fundacja Aktywnie Kreatywni.
Napisz komentarz
Komentarze