Msza święta w intencji strażaków i hutników odprawiona została w kościele Miłosierdzia Bożego. To świątynia zbudowana jako kościół hutniczy.
Podczas spotkania podkreślano, że tradycje hutnicze są w Ostrowcu obecne już od XIX wieku, a etos pracy hutniczej stanowi o mentalności wielu pokoleń pracowników. Podkreślał to poseł Andrzej Kryj przywołując wspomnienia o swoim ojcu i dziadku, któryz pracowazli w hucie.
Obecnie Huta Celsa Ostrowiec jest zarządzana przez hiszpańską spółką. Zakład wciąż stawia na innowacje, a jeżeli chodzi o jego miejsce na mapie krajowego przemysłu mieści się w środku skali. Ostrowiecka huta nie ma natomiast konkurencji w swojej branży w województwie świętokrzyskim. Nowy rozdział w hucie otwiera się dzięki pracy na potrzeby polskiej armii. Senator Jarosław Rusiecki zaznaczył, że zakład wyszedł z przemian dziejowych w dobrej kondycji, obecnie trwają prace nad poszerzeniem oferty edukacyjnej. Podkreślając rolę huty w przemyśle ostroiwieckim, nowej drogi dla rozwoju miasta należy poszukiwać w dywersyfikacji zakładów. Prezydent miasta Jarosław Górczyński zaznaczył, że zakłady zatrudniające 100-200 osób sa stabilniejsze na rynku, nie zaciągają też dużych kredytów.
Hutnicze święto zorganizowały NSZZ Solidarność, a w spotkaniu uczestniczyli także obecni i byli pracownicy huty.
Strażacy i hutnicy świętowali
Hutnicy i strażacy obchodzili swoje święto. przypada ono we wspomninie świętego Floriana, w kościele katolickim to 4 maja. Od wielu lat właśnie na początku miesiąca organizowane sa msze święte w intencji pracowników huty i strażaków.
- 14.05.2018 14:46 (aktualizacja 25.09.2023 03:15)
Napisz komentarz
Komentarze