Pracowały od rana do nocy, przez ich igły przeszło kilkadziesiąt tysięcy metrów materiału. Pracownicy posługiwali się między innymi stębnówkami, maszyn, których w zakładzie odzieżowym "Modeks" nie brakowało. W złotych latach swojego istnienia zakład zatrudniał około 400 osób, a szyto dla firm krajowych i zagranicznych nawet do trzydziestu tysięcy koszul miesięcznie. Modeks był spółdzielnią pracy. Zakład był własnością wszystkich pracowników. Na czele spółdzielni stał prezes, którego powoływała rada spółdzielni. Zatrudniając się w Modeksie, pracownik stawał się członkiem spółdzielni. Wspomagając się opowieściami dawnych pracowników spółdzielni pracy Modeks, Wojciech Mazan rekonstruuje historię zakładu koszulowego, która odzwierciedla szersze procesy, jakie zachodziły w światowej gospodarce w ostatnich kilkudziesięciu latach ukazuje to w wystawie i książce fotograficznej pt. „Modeks”.
Autor wszedł do zakładu chwilę przed jego likwidacją, dzięki czemu poprzez wystawę "Modeks" mamy możliwość bycia świadkami unikalnego momentu, gdy osamotnione maszyny wciąż noszą ślady obecnego jeszcze przed chwilą przy nich człowieka.
Fotograficzny spacer po "Modeksie"
Wernisaż wystawy i premiera książki fotograficznej pt. "Modeks" Wojtka Mazana odbędą się 2 marca 2018 r . w BWA Ostrowiec, o godzinie 18.00.
- 25.02.2018 14:12
Napisz komentarz
Komentarze