Z Józefa Gulińskiego na Antoniego Hedy ps. Szary.
Zmiana nazwy tej ostrowieckiej ulicy to wynik Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w zakresie nazw dróg, ulic, mostów i placów. Ustawa weszła w życie 1 września 2016 roku. Proces dekomunizacji nazw ulic przeprowadzają samorządy. Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w minionym roku zmieniła już nazwy ulic Wandy Wasilewskiej na Wisławy Szymborskiej, Lucjana Rudnickiego na Mariana Raciborskiego i Leona Kruczkowskiego na Rodzinną.
To jednak nie wszystkie ulice w mieście, stąd po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski podjęła decyzję o wydaniu zarządzeń zastępczych dotyczących m.in. zmiany nazwy ulicy Gulińskiego na Hedy.
Zdaniem senatora RP Jarosława Rusieckiego, Antoni Heda to postać, która idealnie wpisuje się w plany budowy batalionu właśnie na ulicy jego imienia.
Kolejny etap realizacji ustawy to pomniki oraz obeliski, które wpisywały się w propagandę komunistyczną. W ramach ustawy gmina ma obowiązek te pomniki zdekomunizować. W Ostrowcu Świętokrzyskim to pomnik Krzyża Grunwaldu, jaki znajduje się w Parku Miejskim przy Kinie Etiuda.
Nad sprawą pomnika obecnie w mieście debatuje specjalnie powołana komisja do spraw dekomunizacji.
W myśl przepisów pomniki takie jak ten w Ostrowcu Świętokrzyskim mają zniknąć z przestrzeni publicznej do końca marca tego roku.
Napisz komentarz
Komentarze