11 stycznia firma NEXERA rozpoczęła pilotaż światłowodowego połączenia internetowego w dwóch szkołach podstawowych w woj. świętokrzyskim: w Janiku i Godowie. Celem pilotażu jest m.in. test wykorzystania dostępu do bardzo szybkiego Internetu przez użytkowników: uczniów i nauczycieli. Osiągnięte wyniki posłużą do dalszego technicznego rozwoju dostępowej sieci światłowodowej w woj. świętokrzyskim. Cały projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).
W województwie świętokrzyskim dostęp do sieci światłowodowej NEXERA uzyska 761 szkół i ponad 105 000 gospodarstw domowych. W pierwszej kolejności do sieci podłączone będą placówki oświatowe. Zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) obejmującego wszystkie szkoły w Polsce, od września 2018 roku rozpocznie się uruchamianie nieodpłatnego korzystania przez szkoły z dostępu do Internetu o prędkości 100:100 Mb/s. 11 stycznia oficjalnie uruchomiono pilotaż bardzo szybkiego łącza do Internetu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku. Jest to pierwszy tego typu test w szkołach objętych zakresem projektów NEXERA realizowanych w ramach drugiego konkursu POPC. W trakcie pilotażu sieć zostanie udostępniona nauczycielom i uczniom.
Z pomocą uczniów szkoły przeprowadziliśmy dziś eksperyment porównujący dotychczasowe łącze radiowe i nowe łącze światłowodowe. Zaproszeni goście mieli okazję przekonać się jak bardzo poprawi się jakość i prędkość połączenia internetowego w placówkach oświatowych w województwie świętokrzyskim.
– powiedział Paweł Biarda, Członek Zarządu Nexera Holding Sp. z o.o.
Zgodnie z harmonogramem projektu, do sierpnia 2018 roku do sieci NEXERA podłączonych zostanie ponad 2 600 placówek oświatowych, a do 2020 roku – ponad 450 000 gospodarstw domowych w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Pilotaż w dwóch pierwszych szkołach pozwoli nam testować parametry sieci i urządzeń NEXERA, a uczniom i pracownikom szkoły już dziś bardziej efektywnie korzystać z zasobów Internetu. Będziemy też prezentowali możliwości bardzo szybkiego Internetu dyrektorom i nauczycielom innych placówek oświatowych z całego województwa
- dodaje Paweł Biarda.
W obecnym czasie innowacyjność pozwala na dorównanie najlepszym i wskazuje trendy rozwoju na wielu płaszczyznach. Dlatego tak bardzo ważna jest cyfryzacja. Te możliwości daje m.in. Internet szerokopasmowy, który pozwala na szybkie przekazywanie informacji w plikach o dużej pojemności. Jestem wdzięczny i dumny, że Kunów jest pierwszą gminą, w której w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku NEXERA, w ramach swoich projektów POPC, zapewniła Internet na miarę XXI wieku. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie, dające wyjątkowe możliwości rozwoju i wiedzy
– powiedział Lech Łodej, burmistrz Miasta i Gminy Kunów.
Napisz komentarz
Komentarze