Od 1 stycznia 2018 roku przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych podatkowych. Informacje muszą być generowane i przesyłane w wersji elektronicznej. Jednolity Plik Kontrolny to informacje o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firm. Czy zmiany są korzystne, a obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego jest ułatwieniem dla przedsiębiorców i urzędów administracji skarbowej ? Pani Janina optymistycznie podchodzi do całej sprawy i zmiany w urzędzie skarbowym nie są jej obce. Wprowadzenie Jednolitych Plików Kontrolnych przede wszystkim stanowi duże ułatwienie dla organów podatkowych, ponieważ pozwala na zautomatyzowanie weryfikacji danych podatkowych, jak i ujednolicenia i szybszego przeprowadzania czynności kontrolnych i sprawdzających.
Zmiany w Urzędach Skarbowych idą pełną parą. Dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców ale również dla biur rachunkowych obsługujących swoich kontrahentów wdrożenie i obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego to więcej pracy i większa odpowiedzialność, a także dodatkowe koszty - zakup nowego oprogramowania, podpisu elektronicznego lub często zatrudnienie dodatkowych osób.
Obowiązek comiesięcznego składania JPK_VAT to nie wszystko, co czeka na mikroprzedsiębiorców w nowym roku. Od lipca 2018 r. oprócz ewidencji VAT, na żądanie organów podatkowych, przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć: wyciąg bankowy, faktury, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów,
które również mają być przygotowane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, w odpowiednim układzie i formacie. Obsługa podatkowa i księgowa przechodzi postęp technologiczny. Dla jednych to ułatwienie, a dla innych to problem. Jedną z istotniejszych zmian jest modyfikacja zakresu podawanych przez przedsiębiorców danych identyfikacyjnych. NIP oraz pełna nazwa podmiotu to dane, które należy obligatoryjnie wypełnić. Nieobowiązkowo można także wpisać e-mail firmy, co ma ułatwić komunikację Ministerstwa Finansów z podatnikami. Prognozy co do JPK są optymistyczne, jednak potrzeba czasu aby każdy przedsiębiorcy oswoili się z nowymi przepisami.
Napisz komentarz
Komentarze