Smog atakuje Polskę. Jakość powietrza w wielu regionach kraju jest fatalna. Od kilku lat przede wszystkim w sezonie grzewczym jak mantra powtarzane są takie komunikaty, a krew w żyłach mrożą statystyki - w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie umiera z powodu smogu.
Największe dobowe stężenie groźnych pyłów w powietrzu w ostatnich miesiącach odnotowywane jest m.in. w Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Pszczynie czy Grudziądzu. W Ostrowcu Świętokrzyskim jakość powietrza również pozostawia wiele do życzenia, smog daje o sobie znać.
Mieszkańcy wymieniają konkretne pory w ciągu dnia i konkretne miejsca, w których w Ostrowcu zanieczyszczenie powietrza jest znaczne.
Ustawy antysmogowe, kary dla osób palących w piecach niedozowlonymi produktami, ograniczenie transportu, dobre praktyki, to tylko niektóre z podejmowanych prób wali ze smogiem przez wiele miast w Polsce, teraz do tej walki przyłącza się też powiat ostrowiecki.
Utworzenie i prowadzenie systemu pomiarów jakości powietrza to pierwszy etap programu jaki podejmują władze powiatu ostrowieckiego. Etap ten obejmie zakup, umieszczenie i obsługę 10 czujników pomiaru jakości powietrza. Koszt tego przedsięwzięcia to 50 tysięcy złotych.
5 czujników zamontowanych zostanie w różnych częściach Ostrowca Świętokrzyskiego, kolejne 5 w gminach powiatu ostrowieckiego. Pierwszy próbny wczoraj umiejscowiony został na budynku starostwa powiatowego, dziś są już znane pomiary. Te nie napawają optymizmem.
Przy tak dużym stężeniu przede wszystkim małe dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domów. Dzięki czujnikom i ciągłemu dostępowi do informacji będzie można na bieżąco monitorować jakość powietrza w mieście i powiecie. To w konsekwencji może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a nawet życie.
Przetarg na wykonawcę pierwszego etapu programu walki z zanieczyszczeniem powietrza na terenie powiatu ostrowieckiego ogłoszony zostanie pod koniec stycznia. W planach władze starostwa mają też kolejne działania walki ze smogiem m.in. zakup masek przeciwpyłowych.
Napisz komentarz
Komentarze