Właściciel może również skorzystać z telefonicznego powiadamiania o zbliżających się ważnych terminach oraz istotnych zmianach w przepisach.
Nowe usługi realizowane są przez nowoczesne Centrum Pomocy Przedsiębiorcy biznes.gov.pl, nadzorowane przez Ministerstwo Rozwoju. Celem podjętych działań jest informowanie przedsiębiorców oraz pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej oraz uproszczenie formalności niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy.
To pierwsze tego typu rozwiązanie w polskiej administracji publicznej i kolejny krok w kierunku przyjaznej e-administracji. W trakcie rozmowy telefonicznej konsultant wyjaśnia zasady rejestracji działalności gospodarczej, przyjmuje dane niezbędne do wypełnienia wniosku i wprowadza je do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po rozmowie, przedsiębiorca otrzymuje sms z numerem wniosku, z którym może udać się do dowolnego urzędu gmin, gdzie urzędnik wydrukuje wniosek i przedłoży do podpisu. Całą rejestrację można wykonać również w pełni elektronicznie, wykorzystując do tego profil zaufany lub podpis elektroniczny.
Jakie są zalety korzystania z telefonicznej rejestracji firmy?
- Nie musisz samodzielnie wypełniać papierowego wniosku – zrobi to za ciebie konsultant,
- nie musisz posiadać dostępu do internetu ani rejestrować się w serwisie CEIDG, żeby założyć firmę "na odległość',
- jeśli masz wątpliwości, w każdym momencie możesz przerwać telefoniczne wypełnianie wniosku i skontaktować się ponownie w dogodnym dla ciebie terminie z konsultantem i dokończyć proces rejestracji,
- w całym procesie wypełniania wniosku towarzyszy ci konsultant, który od razu wyjaśni wszystkie twoje wątpliwości dotyczące zakładania firmy.
- twoja firma będzie zarejestrowana dopiero po podpisaniu przez ciebie wniosku np. w urzędzie gminy. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, a do tego czasu informacje w twoim wniosku możesz skorygować przez telefon lub w serwisie CEIDG.
- z wykorzystaniem profilu zaufanego, bankowości internetowej lub podpisu elektronicznego, przygotowany przez telefon wniosek możesz zaimportować do CEIDG i podpisać elektronicznie, bez konieczności wizyty w urzędzie.
Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy zakładamy małą firmę w CEIDG, czy spółkę rejestrowaną w KRS, po rejestracji firmy czeka nas jeszcze kilka ważnych obowiązków. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rozwoju.
Ministerstwo Rozwoju
Napisz komentarz
Komentarze