Przedsiębiorca, zatrudniający pracowników czyli posiadający statut pracodawcy, może starać się o sfinansowanie przez urząd pracy szkolenia dla osób bezrobotnych, uwzględniającego specyficzne potrzeby jego firmy. szkolenia organizowane są na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych i mają cechy tzw. szkoleń "szytych na miarę". Bezrobotni kandydaci do pracy zdobywają na szkoleniach wiedzę i umiejętności w pełni dopasowane do wymagań stanowisk pracy w firmie.
Trójstronna umowa szkoleniowa jest zawierana pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową. W ramach umowy starosta zobowiązuje się do skierowania na szkolenie i sfinansowanie kosztów szkolenia określonej liczby osób bezrobotnych, instytucja szkoleniowa zobowiązuje się do przeprowadzenia szkolenia zgodnie z programem uzgodnionym z pracodawcą i ściśle dostosowanym do jego potrzeb, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia osób bezrobotnych po zakończeniu szkolenia na okres co najmniej 6 miesięcy.
szkolenie organizowane na podstawie umowy trójstronnej realizowane jest na wniosek pracodawcy, który należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy, właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Do wniosku konieczne jest dołączenie zobowiązania do zatrudnienia.
Integralną częścią trójstronnej umowy szkoleniowej jest program szkolenia, który powinien być ściśle uzgodniony z pracodawcą. Program ten może uwzględniać część praktyczną, która może zostać zrealizowana u pracodawcy, pod nadzorem opiekuna, wg. ustalonego planu szkolenia, w określonym zakresie godzinowym i tematycznym. Całość praktyki po jej zakończeniu musi być udokumentowana.
Napisz komentarz
Komentarze