W latach 2017 - 2020 na zabezpieczenie wyrobiska przeznaczona zostanie kwota ok. 18 mln zł. Dzięki tym środkom zostanie zwiększone bezpieczeństwo 1200 gospodarstw. To kolejny przykład troski o bezpieczeństwo świętokrzyskich rodzin.
Podczas posiedzenia w dniu 19 lipca 2016 r. Sejm rozpoczął prace nad, długo oczekiwaną ustawą, umożliwiającą finansowanie procesu rekultywacyjnego terenu po byłej Kopalni Siarki Piaseczno, prowadzonego przez Kopalnię Siarki Machów S.A. w Likwidacji.
Jak powiedział poseł Krzysztof Lipiec – nowelizacja ustawy pozwoli na finansowanie od 2017 r. ze środków Skarbu Państwa działań wykonywanych po zakończeniu prac likwidacyjnych w wyrobisku górniczym Piaseczno, realizowanych przez Kopalnię Siarki „Machów” S.A. w likwidacji. Jest to jedyny sposób zabezpieczenia terenów przyległych do wyrobiska Piaseczno przed powstaniem szkód, jak również finansowania działalności bieżącej w zakresie prac wykonywanych po zakończeniu likwidacji.
Do końca 2016 r. środki na ten cel zabezpieczone są w ramach prowadzenia prac rekultywacyjnych, na podstawie umowy z NFOŚiGW
Brak dalszego finansowania utrzymania systemu odprowadzania wód ze zbiornika wodnego utworzonego w wyrobisku Piaseczno mogło by przyczynić się do wystąpienia niekontrolowanego odbudowania się zwierciadła wody na terenach przyległych do tego wyrobiska tj. na terenach gmin Łoniów, Koprzywnica i Samborzec.
Kopalnia Siarki Machów S.A. podejmowała działania dla pozyskania środków niezbędnych na pokrycie pompowania wody ze zbiornika Piaseczno pochodzących spoza NFOŚiGW. Skierowała m.in. wnioski do posłów z regionu z prośbą o włączenie finansowania zadań związanych z odwadnianiem do poselskiego projektu ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów w 2013 r. W trakcie prac sejmowych poprawki zgłoszone w tym zakresie nie zostały jednak uwzględnione. Mimo złożenia ponownego projektu ustawy w dniu 30.04.2015 r. poprzedni rząd nie rozwiązał tego problemu.
Napisz komentarz
Komentarze