25 maja, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej z udziałem starosty ostrowieckiego Zbigniewa Dudy, wicestarosty Eligiusza Micha, dyrektora muzeum Włodzimierza Szczałuby walory Rezerwatu Krzemionki przedstawili: Barry Gamble, geolog i geograf, niezależny Konsultant Światowego Dziedzictwa, , dr. inż. Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz kurator naukowy Krzemionek, prof. Jacek Lech, który już na przełomie XX i XXI wieku podjął starania, by obiekt znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa.
Krzemionki znajdują się wśród trzech najistotniejszych obiektów na świecie, które są świadectwem neolitycznego górnictwa. Krzemionki zostały wpisane już na Polską Listę Informacyjną, co jest już pierwszym etapem zgłaszania na Listę Światowego Dziedzictwa.
Muzeum Historyczno-Archeologiczne chce w ciągu dwóch lat przygotować wniosek nominacyjny. W tym czasie możliwe byłoby poprawienie infrastruktury kopalni dzięki środkom z RPO Województwa Świętokrzyskiego. Krzemionki ubiegają się o 3,3 mln zł. W połączeniu z własnymi środkami dałoby to inwestycje o wartości 5,4 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze