W tym roku spotkanie z mieszkańcami Ostrowca Św. odbędzie się na Rynku o godz. 16.00. Udział wezmą ubrani w biało - czerwone barwy rowerzyści, Klub Przyjaciół Pojazdów Dawnych "Singiel", Klub Pojazdów "Ostrowieckie Klasyki", Klub Motocyklowy "BLACK POINT", Grupa DESTROYER na skuterach, Klub Samochodowy "Night Spot Club". Wystąpi Zespół PROGRES. Udział zapowiedzieli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK.
Organizatorzy przygotowali 1000 choragiewek, ulotki informujące o Dniu Flagi oraz 400 biało - czerwonych balonów napełnionych helem. Ok. godz. 17.00 kawalkada pojazdów przejedzie ulicami Ostrowca Św. z Rynku pod Galerie OSTROWIEC, gdzie odbędzie się zakończenie imprezy.
Prostokątny płat tkaniny o proporcjach 5:8, podzielony na dwa poziome pasy - tak technicznie wyjaśnić można definicję polskiej flagi. Dziś ten symbol polskości obchodzi swoje święto.
Dzień Flagi RP to stosunkowo młode święto, które ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004. Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych: 2 maja 1945 roku o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa (Siegessäule) w Tiergarten w Berlinie, ponadto w czasach PRL 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych, tak aby nie wisiały w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze święta 3 maja.
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalnia pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami. Kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.
Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku.
Przed 1792 rokiem polska flaga wygladała nieco inaczej. Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Z uwagi na cenę barwnika – koszenili uzyskiwanej z larw czerwca polskiego, mało kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego też był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych.
Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Jan Długosz opisując przygotowania do bitwy pod Grunwaldem, pisze o „chorągwi wielkiej, na której wyszyty był misternie orzeł biały z rozciągnionemi skrzydły, dziobem rozwartym i z koroną na głowie, jako herb i godło całego Królestwa Polskiego”.
Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospilitej Obojga Narodów o czerwonym tle zawierający dwa pola przedstawiające białego Orła w koronie, czyli symbol Korony i dwa z wizerunkiem Pogoni – herbu Litwy. Na tarczy sercowej znajdował się najczęściej herb rodowy aktualnie panującego monarchy.
Od 1955 roku dwa rodzaje flag są w Polsce nazywane „flagą państwową”. Oprócz opisanej powyżej flagi biało-czerwonej istnieje jeszcze flaga z godłem Polski na białym prostokącie, nazywana „flagą państwową z godłem”. Flagę tę ustanowiono 1 sierpnia 1919 roku i początkowo przeznaczono dla polskich poselstw (przedstawicielstw dyplomatycznych) i konsulatów oraz statków handlowych. W latach 1928-1938 była tylko banderą handlową. Wynikało to z faktu, że flaga biało-czerwona była i jest do dziś jedną z flag Międzynarodowego Kodu sygnałowego, używanego do sygnalizacji na morzu (flaga biało-czerwona to flaga „H” oznaczająca (jako sygnał jednoliterowy): „Mam pilota na statku”), zatem aby odróżnić od niej polską banderę, dodano godło. Od 1938 roku ponownie używają jej polskie instytucje państwowe za granicą. Dekret z 7 grudnia 1955 roku potwierdził ten zakres używania flagi, rozszerzając go na lotniska cywilne, porty lotnicze oraz polskie samoloty komunikacyjne za granicą. Ustawa z 31 stycznia 1980 roku rozszerzyła zakres używania flagi także na kapitanaty i bosmanaty portów. Rysunek orła w czerwonym tle na białym pasie flagi zmieniał się wraz z urzędową zmianą godła państwowego, a obecny wzór herbu pochodzi z 9 lutego 1990 roku.
Napisz komentarz
Komentarze