Po ośmiu latach rządzenia Platforma straciła władzę. Nie byłoby to może tak dotkliwe i trudne, gdyby nie fakt, że największa partia opozycyjna, nie dość, że wygrała wybory, to zdobyła bezwzględną większość w parlamencie, a obok Platformy powstała partia, która przejęła i nadal przejmuje część jej dotychczasowego elektoratu. .Nowoczesna zdaje się być dzisiaj większym problemem dla Platformy niż PiS. Wyraźnie widać, że po stronie przeciwnej dla Prawa i Sprawiedliwości apetyt na lidera opozycji ma właśnie .Nowoczesna. Wykorzystuje swoje pięć minut perfekcyjnie, nie ukrywając swojej niechęci zarówno do PiS, jak i PO. W pierwszych miesiącach po wyborach, Platforma przypominała mocno trafionego, trochę zamroczonego boksera wagi ciężkiej, który nie do końca zdawał sobie sprawę, w jakiej rzeczywistości się znajduje. Zmiany w klubie parlamentarnym i wewnętrzne wybory przewodniczącego partii również nie ułatwiały Platformie odnalezienia się w nowej politycznej rzeczywistości. Dzisiaj wydaje się, że Platforma jest już na dobrej drodze do, przede wszystkim określenia swojej tożsamości, jako największej partii opozycyjnej oraz do podjęcia nowych wyzwań, zgodnych z oczekiwaniami jej wyborców.
Jednym z ważniejszych i co najistotniejsze trafnych wniosków, jakie sformułowała PO diagnozując przyczyny wyborczej porażki jest przyznanie się do zaniechania dialogu ze społeczeństwem. Mniej lub bardziej udane próby podejmowane w kampanii wyborczej przez premier Ewę Kopacz były działaniem mocno spóźnionym i przez to również mniej wiarygodnym. Partia musi nawiązać kontakt ze swoimi wyborcami, musi z nimi rozmawiać, poruszać i odpowiadać na trudne pytania. Partia władzy, jaką była Platforma przez osiem lat, ten kontakt w dużej mierze utraciła. Nie prowadziła też dobrej, zrozumiałej polityki informacyjnej, o czym również pisałem w swoich felietonach w tamtym okresie. Dlatego też inicjatywa wyjścia do ludzi, odbudowania zerwanych relacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej poprzez stworzenie sieci Klubów Obywatelskich wydaje się być bardzo dobrym pomysłem.
Kluby Obywatelskie powstaną w najbliższym czasie w każdym powiecie. Będą prowadzić swoją działalność poprzez organizowanie spotkań i debat, wykładów eksperckich dotyczących bieżących wydarzeń społecznych, gospodarczych i politycznych. Celem Klubów Obywatelskich będzie także wspieranie lokalnych inicjatyw obywatelskich, które są zbieżne z założeniami statutowymi Platformy Obywatelskiej. Do zadań Klubów będzie również należeć organizowanie wydarzeń społeczno – politycznych dla lokalnej społeczności. Nadrzędną ideą działalności Klubów jest stwarzanie warunków do budowy społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju obywatelskiej współpracy i włączenie obywateli, współmieszkańców w życie polityczne i społeczne.
Taki Klub Obywatelski powstanie również w powiecie ostrowieckim. Na spotkaniach będziemy chcieli rozmawiać z mieszkańcami o wszystkich sprawach, które są dla nich ważne. Platforma chce wrócić do czytelnej, jasnej wizji swojego programu, do dialogu ze społeczeństwem, który kiedyś był podstawą jej wyborczych sukcesów. Ta droga z pewnością nie będzie łatwa, ale przecież na każdy sukces trzeba sobie solidnie zapracować.
Eligiusz Mich
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej RP
Powiatu ostrowieckiego
Ostrowiec Św. 5.3.2016r.
Napisz komentarz
Komentarze