Św. Walenty to patron osób chorych psychicznie i cierpiących na epilepsje, a także patron zakochanych.
Jak głosi legenda Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty błogosławiąc śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269.
Walentynki w Polsce - do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Ze świętem łączy się zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy czy pluszowych maskotek.
Coraz częściej 14 lutego w różnych miejscach w Polsce dla zakochanych organizowane są ciekawe wydarzenia.
W tym roku Galeria Ostrowiec dla zakochanych, ale i nie tylko przygotowała pokazy barmańskie. Każdy chętny mógł spróbować pysznej kawy i kolorowych, bezalkoholowych drinków. Takie urozmaicenie zakupów spodobało się klientom.
Napisz komentarz
Komentarze