Pierwsza gwiazdka, potrawy wigilijne, opłatek - to stałe elementy, które towarzyszą wieczerzy wigilijnej niemal w każdym domu. Zwiemy je tradycją i rokrocznie pielęgnujemy. Czy wiemy jednak co oznaczają i jakie znaczenie ze sobą niosą?
Wigilia. Samo pojęcie "wigilia" oznacza "czuwanie, straż" i w tradycji chrześcijańskiej przypada na 24 grudnia. Według tradycji ludowej nie była to data stała. W latach, w których 24 grudnia wypadał w niedzielę, wigilia obchodzona była już w sobotę.
Pierwsza gwiazdka. Początek wieczerzy wigilijnej następuje wraz z pojawieniem się pierwszej gwiadki na niebie, co jest symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa. Kolacja, w polskiej tradycji postna, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza lub Łukasza dotyczącego narodzin Jezusa.
Opłatek. Po modlitwie uczestnicy wieczerzy łamią się opłatkiem oraz składają sobie życzenia. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Tradycja łamania się opłatkiem sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Nie miała początkowo związku z Bożym Narodzeniem, była symbolem komunii duchowej członków wspólnoty. Z czasem na wigilijną mszę przynoszono chleb, który błogosławiono i którym się dzielono. Zabierano go też do domów dla chorych, czy tych, którzy z różnych powodów nie byli w kościele, przesyłano krewnym i znajomym.
Sianko. Tradycyjny, wigilijny stół do którego zasiadamy jest przykryty białym obrusem i oczywiście nie może zabraknąć pod nim wiązanki sianka, która symbolizuje miejsce, w jakim przyszedł na świat Jezus. Na stole ustawia się jedno nakrycie więcej niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia szczególnie upowszechnił się w XIX wieku.
Potrawy. Przygotowując, a następnie spożywając wigilijne potrawy także nie jesteśmy wolni od tradycji, a nawet przesądów. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną), ryby przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, kompot z suszonych owoców. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są także moczka i makówki. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych przy ich przygotowaniu. Mimo, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami kościelnymi w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje już zachowanie wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, to polscy biskupi zachęcają do zachowania tego zwyczaju "ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce.
Przesądy. Dzień wigilijny bogaty jest w zwyczaje i przesądy posiadające rzekomo magiczną moc. Jednym z nich jest zakaz szycia, tkania, motania i przędzenia. Uważano je za czynności szczególnie lubiane przez demony wody, które mogły zjawić się wszędzie tam, gdzie zakaz złamano. Do dzisiaj przestrzega się, aby w Wigilię nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. W małym stopniu przetrwała również tradycja umieszczania w jednym uszku w barszczu grosika, dla tego kto na niego trafił szykowało się szczęście przez najbliższy rok. Wszelkie zranienia oraz choroby w czasie świąt odbierane są jako zapowiedź kłopotów ze zdrowiem. Myśliwi tego dnia tradycyjnie udają się na polowanie, którego pomyślny wynik zapewni opiekę na cały rok patrona łowiectwa świętego Huberta. Niektórzy pozostawiają w portfelu łuski z karpia, które mają przynieść szczęście. Innym zwyczajem wieczoru wigilijnego jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką są prezenty, które przynosi dzieciątko, gwiazdka, Aniołek, Gwiazdor lub Mikołaj.
Pasterka.Kiedy już spędziliśmy czas z najbliższymi, połamaliśmy się opłatkiem i spróbowaliśmy wszystkim potraw czas na szczególny i najważniejszy moment wieczoru oraz Świąt Bożego Narodzenia, mianowicie pasterkę. Pasterka to tradycyjna msza odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, która symbolizuje czuwanie pasterzy przy żłobie Jezusa.
Świąteczne trio - Wigilia
Dziś w tradycji chrześcijańskiej obchodzona jest Wigilia. W wielu domach, po tradycyjnym pojawieniu się pierwszej gwiazdki, rodziny zasiądą przy wspólnym stole, aby połamać się opłatkiem i wspólnie czekać na Narodzenie Pana.
- REDAKCJA O.TV
- 24.12.2011 10:03 (aktualizacja 24.09.2023 22:45)
KOMENTARZE
Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Dlaczego w Ostrowcu w spółkach jest praca dla ludzi powiązanych z rudym układem?Data dodania komentarza: 27.12.2024, 23:56Źródło komentarza: Magia Świąt na czterech kołachAutor komentarza: miTreść komentarza: za duzo środków czystości kupują, I myją codziennie podwoge , płytki , nie trzeba dużo środków czystości kupowacData dodania komentarza: 27.12.2024, 19:39Źródło komentarza: „Zintegrowani” mają nowy wózAutor komentarza: miTreść komentarza: za duzo środków czystości kupują , do wtz , I codziennie myją podwoge, I płytki , I dzwi,Data dodania komentarza: 27.12.2024, 19:18Źródło komentarza: „Aktywny Samorząd” pomaga osobom niepełnosprawnymAutor komentarza: miTreść komentarza: za duzo środków czystości kupująData dodania komentarza: 27.12.2024, 19:15Źródło komentarza: WTZ zmierzają ku upadkowi? Sytuacja jest trudnaAutor komentarza: AkuTreść komentarza: Duda to OBŁUDA !!!Data dodania komentarza: 25.12.2024, 20:48Źródło komentarza: Powiat Ostrowiecki z budżetem. Radni nie byli zgodni
ZDARZENIA policyjne i inne
Serwis informacyjny
ZAPRASZAMY DO MUZEUM
Kliknij aby przejść do kanału RSSKliknij aby zobaczyć więcej
Przejdź do kategorii
#WYBORY2023STUDIO WYBORCZEOGŁOSZENIA | KOMUNIKATY | ZAPROSZENIA | ŻYCZENIAAKTUALNOŚCIBAŁTÓWBODZECHÓWBRODYĆMIELÓWKUNÓWLIPNIKMIRZECNOWA SŁUPIAOPATÓWOSTROWIECOŻARÓWSADOWIESANDOMIERZSTARACHOWICESTASZÓWTARŁÓWWAŚNIÓWREGION ŚWIĘTOKRZYSKIWielki FUTBOLSPORTKULTURABWAMCKMBPMPiT w StarachowicachMUZEUM ZAMKOWEPARK KULTURYMHAEDUKACJAAUDYCJEPROGRAM „Z REGIONU”MIASTO OD NOWACAPPUCCINOESPRESSOFAKTY • OPINIE • KOMENTARZESPOTKANIA z MUZEUMSPOTKANIA HISTORYCZNE#WIDEOSKRÓTYCZAS PACJENTAW OBIEKTYWIEZAPROSZENIA NA WYDARZENIAWYWIADREKLAMAWydarzenia kulturalneLOKALNE MARKI w LOKALNEJZDARZENIA policyjne i inne#JarubasNEWSWarto wiedziećBIBLIOTEKA ONLINEKORONAWIRUS RAPORTArchiwum.TVKOMUNIKATYFelietonyKonferencje PrasowePatronat L.TVWOŚPTELEFAKTYCo? Gdzie? Kiedy?Z SERCEM DO ZDROWIASTUDIO OTWARTENA ŻYWOLOKALNA na popołudnieMAGAZYN SPORTOWYUWAŻAM, ŻE...GMINA OSTROWIECOSTATNIO DODANE
Z naszej anteny
Napisz komentarz
Komentarze