Radio, spośród wszystkich środków przekazu, ma największy na świecie zasięg. W ten sposób staje się potężnym narzędziem komunikacji, które dociera do największej liczby ludzi, w tym do społeczności żyjących w odległych od cywilizacji regionach świata oraz do grup szczególnych potrzeb: ludzi niepiśmiennych, niepełnosprawnych, ubogich, młodych pozbawionych dostępu do wysokich technologii, czy kobiet w regionach, gdzie stanowią grupy marginalizowane. Jak wynika z najnowszych badań ( wg danych UNESCO), nawet w krajach rozwijających się, ponad 75 procent gospodarstw ma odbiornik radiowy. W Afryce prawie 9 na każde 10 domów ma własne radio lub dostęp do niego. W ostatnich kilku latach we wschodniej Afryce nastąpiła także prawdziwa eksplozja nowych rozgłośni, nadających w lokalnych językach. Najbardziej spektakularnym przykładem jest Uganda, gdzie działa obecnie 150 radiostacji, z których 69 procent nadaje w jednym z 38 lokalnych języków używanych w tym kraju. W Afryce Subsaharyjskiej liczba prywatnych lokalnych stacji radiowych wzrosła w latach 2000 - 2006 o 360 procent. Dla przykładu w Demokratycznej Republice Konga w roku 2000 było 10 lokalnych radiostacji, podczas gdy w bieżącym roku jest ich 150.
Radio odgrywa także ogromną rolę jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy. W rolniczych regionach Pakistanu, około 46 procent ludności słucha radia codziennie, a ponad 90 procent raz na tydzień. Spośród osób, które przeżyły trzęsienie ziemi w 2008 roku, 30 procent przyznaje, że zawdzięcza to słuchaniu radia przez telefony komórkowe. Rokrocznie rośnie też liczba internetowych radiosłuchaczy, która w samych tylko Stanach Zjednoczonych osiągnęła w ubiegłym roku 80 milionów osób.
Ojcem tego najpotężniejszego środka przekazu jest Guglielmo Marconi, syn włoskiego kupca z Lombardii. Swoje doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych rozpoczął w roku 1894. Pracując w amatorskich warunkach uzyskał we wrześniu 1895 roku łączność radiową na odległość 1 kilometra. Nie widząc zainteresowania swoim wynalazkiem we Włoszech, wyjechał w lutym 1896 rokudo Anglii. Z pomocą krewnych trafił do naczelnego inżyniera Poczty Brytyjskiej. 27 lipca 1896 roku zainstalowano sprzęt nadawczy na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym, a widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia. Następnie, w roku 1899 odbyła się próba przekazu sygnału przez kanał La Manche. Jeszcze później, w roku 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanadydo Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk była litera "S" alfabetu Morse'a.
W roku 1993 rozpoczęło działalność pierwsze radio internetowe. Dziś ponad 10 tysięcy stacji radiowych można słuchać przez Internet.
Napisz komentarz
Komentarze