W momencie, gdy Słońce "przekracza" równik rozpoczyna się wiosna astronomiczna. Corocznie ma to miejsce 20 lub 21 marca. W tym roku wiosna astronomiczna rozpoczyna się w Polsce 20 marca punktualnie o godzinie 06:14. Dzień później będziemy mieli wiosnę kalendarzową, której nastaniu rokrocznie towarzyszy chętnie praktykowany przez uczniów, Dzień Wagarowicza. Część władz szkolnych próbuje ograniczyć lub na swój sposób "zalegalizować" wagary w tym dniu poprzez organizację imprez szkolnych (i pozaszkolnych) oraz okolicznościowych wyjść.
Symbolem pierwszego dnia wiosny jest zwyczaj topienia Marzanny - kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono, bądź topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę.
Kolejnym obliczem wiosny jest wiosna termiczna, która rozpoczyna się w Polsce, gdy średnia temperatura oscyluje pomiędzy 5 a 10 stopni. Najwcześniej rozpoczyna się ona na zachodzie i południowym zachodzie Polski - przed 25 marca. Najpóźniej natomiast na północy i północnym wschodzie - dopiero około 10 kwietnia.
Ostatnim rodzajem wiosny, jaki możemy wyróżnić jest wiosna przyrodnicza, która cechuje się zazielenianiem trawy i pojawianiem się na drzewach pąków, z których wyrastają liście i owoce. Pierwsze wyraźne oznaki wiosny przyrodniczej zauważyć możemy na przełomie marca i kwietnia. Zielona wiosna, czyli okres, który najbardziej cieszy nasze oczy kolorami, przychodzi natomiast w pierwszej połowie kwietnia oraz w połowie tego miesiąca. W drugiej połowie kwietnia i w maju następuje tradycyjnie wiosna zaawansowana. Wtedy to w powietrzu unoszą się pyłki roślin i czujemy najprzyjemniejsze zapachy.
Napisz komentarz
Komentarze