15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Święto wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku, obowiązującą od 13 sierpnia 1992 roku. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.
Wojsko polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia.
Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczpospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.
Corocznie 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żolnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.
W Ostrowcu również pamiętano o rocznicy bitwy warszawskiej. O godzinie 10.30 w Kolegiacie św. Michała Archanioła odprawiona została msza święta. Następnie uroczystości przeniosły się na cmentarz przy ulicy Denkowskiej, gdzie pochowani są uczniowie gimnazjum im. J. Chreptowicza, polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Pod obeliskiem ich upamiętniającym raz jeszcze przypomniano wielkość wydarzenia, jakim była bitwa warszawska, a także złożono wieńce. Uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Miejskiego Centrum Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze