To już kolejny rok, kiedy uczniowie z LO nr II im. J. Chreptowicza biorą udział w Pokazach z Fizyki organizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. 20 i 27 września 2012 roku pokazy obejrzało 174 licealistów z klas o przedmiotach wiodących matematyka – fizyka – informatyka oraz biologia – chemia - fizyka. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, wręcz fascynujących eksperymentów. Nauczyciele fizyki, Agnieszka Kowalska i Wojciech Studzieżba, którzy kilka lat wcześniej podjęli współpracę z wykładowcami wyższej uczelni, są przekonani, że ta popularnonaukowa impreza to dla młodzieży niezwykle atrakcyjna forma nauki. Uczniowie mają możliwość bezpośredniego zetknięcia się z eksperymentem, zobaczenia na żywo przebiegu zjawisk fizycznych, których demonstracja w warunkach szkolnych byłaby z wielu względów niemożliwa. Młodzież ma okazję obserwować wyjątkowe doświadczenia, wszystkie efektownie prezentowane, a wiele z nich w atmosferze miłej zabawy.
To niewątpliwie wielki atut pokazów, szczególnie przypadający do gustu młodym widzom. Uczniowie z "Chreptusa" z wielkim zaciekawieniem przypatrywali się laboratoryjnym pokazom i chłonęli przekazywaną wiedzę. Niektórzy z nich (Dominika Kowalska, Jakub Węgłowski, Marcin Łyjak, Łukasz Jasik, Paulina Siepitowska, Bartek Klauziński – uczniowie klasy Ib oraz Maciej Surmański, Sebastian Pecio, Dominik Cieślak – uczniowie klasy II b) mieli okazję wcielić się w role prowadzących "fizyczne show". Naukowcy z uniwersytetu prezentowali wraz z uczniami eksperymenty, zarówno trudne i skomplikowane, jak i takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Jak wytworzyć prąd elektryczny? Jak prąd wykorzystać w ekologii, czyli jak prostym sposobem pozbyć się sadzy z dymu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznawali uczniowie "Chreptusa". Nauczyciel fizyki W. Studzieżba, który co roku cieszy się sukcesami swych podopiecznych – olimpijczyków i laureatów konkursów fizycznych, twierdzi, że Pokazy Fizyczne znacząco wpływają na pracę uczniów: rozbudzają w nich ciekawość przedmiotem, inspirują do prowadzenia doświadczeń i eksperymentów, owocują efektami na konkursach, olimpiadach oraz imponującymi wynikami na maturze na poziomie rozszerzonym. Nic dziwnego więc, że nauczyciele wraz z uczniami chętnie uczestniczą w Lubelskim Festiwalu Nauki.
Uczniowie z "Chreptowicza" na pokazach UMCS
To już kolejny rok, kiedy uczniowie z LO nr II im. J. Chreptowicza biorą udział w Pokazach z Fizyki organizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. 20 i 27 września 2012 roku pokazy obejrzało 174 licealistów.
- 10.10.2012 13:08 (aktualizacja 24.09.2023 22:21)
Napisz komentarz
Komentarze