Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu, w ramach obchodów Roku Jana Rybkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, dzięki współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi, przygotowało wystawę czasową "Jan Rybkowski. Pro memoria 1912-1987".
Na wystawie zgromadzono plakaty filmowe ze zbiorów własnych ostrowieckiego Muzeum i łódzkiego Muzeum Kinematografii, np. "Album polski" "Dziś w nocy umrze miasto" i "Chłopi". Ukazane zostały archiwalia związane z osobą Jana Rybkowskiego (nagrody państwowe, korespondencja prywatna z przyjaciółmi, życzenia i gratulacje – m.in. z autografami Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Wajdy). Można się także zapoznać się z wybranymi recenzjami filmów zrealizowanych przez Jana Rybkowskiego ("Pierwsze dni", "Spóźnieni przechodnie" oraz "Spotkanie w Bajce").
Bardzo interesujący jest wywiad dotyczący "Ostatniego etapu", gdzie Jan Rybkowski był drugim reżyserem, w którym tak oto popularny "Ryba" określił zdobyte doświadczenie: "Udział w realizacji "Ostatniego etapu" był dla mnie czymś więcej niż zwykłą pracą, stał się właściwie szkołą reżyserską. Zrozumiałem wtedy, że klimat i nastrój są często ważniejsze niż fabuła. One nie starzeją się nigdy". Całość uzupełniają kadry z wybranych filmów (np. "Dziś w nocy umrze miasto", "Kiedy miłość była zbrodnią", "Naprawdę wczoraj", "Autobus odjeżdża 6.20") oraz fotografie, które uwieczniły Jana Rybkowskiego w żywiole pracy twórczej.
Wystawa "Jan Rybkowski. Pro memoria 1912-1987", której wernisaż odbył się 21 października, będzie eksponowana w ostrowieckim Muzeum Historyczno-Archeologicznym do końca bieżącego roku.
Jan Rybkowski. Pro memoria 1912-1987
W ramach obchodów Roku Jana Rybkowskiego w Ostrowcu Muzeum Historyczno-Archeologiczne, dzięki współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi, przygotowało wystawę czasową "Jan Rybkowski. Pro memoria 1912-1987". Jej wernisaż odbył się w minioną niedzielę, 21 października.
- 22.10.2012 15:30 (aktualizacja 24.09.2023 22:20)
Napisz komentarz
Komentarze