Pan Prezydent zarządził referendum. Ostatnio taka moda. Prezydent Komorowski, w odruchu paniki po słabym wyniku w pierwszej turze, wymyślił referendum numer jeden. Szczerze mówiąc bez zastanowienia i bezmyślnie. Po to, żeby pozyskać jeszcze jakieś głosy przed drugą turą. Zadane pytania o JOWy, finansowanie partii czy zasadę rozstrzygania sporów na korzyść podatnika pokazywały, że chodzi głównie o kampanię pana Prezydenta Komorowskiego niż o jakiekolwiek rozwiązanie. Dlaczego? Zacznę od tego, że jestem zwolennikiem wszystkich tych trzech pomysłów. Jedne podobają mi się mniej (JOWy) drugie bardziej (zasada rozstrzygania sporów), ale generalnie nie mam nic przeciwko żadnej z tych spraw. Tyle, że... zadawanie tych pytań w formie referendum to absurd i pośmiewisko z demokracji bezpośredniej. Bo co z tego, że odpowiemy "tak" na pytanie pierwsze. Jakie JOWy nam się podobają? Wersji jest kilka – nie mamy pytania o konkret tylko o ogólne wrażenie. No więc jesteśmy za, i co z tego wynika? Absolutnie nic. Drugie pytanie – czy jesteś przeciwko finansowaniu partii z budżetu? Pewnie że tak. Tym bardziej, że uchwalona głosami PO i PiS zasada spowodowała faktyczną dominację tych dwóch partii. To one bowiem otrzymują rzeczywiste pieniądze z budżetu. PSL utrzymuje się w zdecydowanej większości sam, podobnie SLD i inni. Miliony dostaja PiS i PO. Ale co z tego pytania wyniknie? Nic. Bo powiedzmy, że będziemy przeciwko dotychczasowemu finansowaniu partii. To jak będzie w przyszłości? Nie wiadomo – pytanie tego nie rozstrzyga. Może dostaną mniej, a może więcej? Skąd to wiemy? Nie wiemy. Pytanie bezsensowne. Wreszcie trzecie pytanie Komorowskiego – o zasadę, która powstała we wspópracy Kancelarii Prezydenta z Ministerstwem Gospodarki. Ale po pierwsze – pytanie o zasadę wpisaną w jedną z ustaw w referendum to jakieś dziwadło... Bo skoro wszyscy popieramy to (oczywiste), i skoro to już jest w projekcie ustawy, to po co o to pytać? Dlaczego o rzecz, która jest oczywista? Na dodatek w ubiegłym tygodniu parlament tą zasadę uchwalił. Czyli pytanie kompletnie nieaktualne...
Tak niski standard referendum ustalił Prezydent Komorowski. Pamiętajmy o tym, bo to fakt. Niemniej jednak Prezydent Duda postanowił być jeszcze lepszy od swojego poprzednika i pokonać go nokautem. I tak zrobił. Przebił Bronisława Komorowskiego w upartyjnieniu swojej funkcji i w nietrafności pytań referendalnych już na początku. Ogłoszone referendum to istna drwina z demokracji. Ustalenie pytań i samej akcji tylko ze swoją partią to nowum, ale nie to jest najgorsze. Znacznie bardziej martwi miałkość pytań. Pierwsze dotyczyć ma obniżenia wieku emerytalnego. Nie mówi się do jakiego wieku, nie mówi się o skutkach, nie mówi się od kiedy. Ja osobiście uważam reformę emerytalną za największy błąd koalicji w minionej kadencji. Jestem przeciwnikiem zmian, które dotykają każdego, a nie są dostatecznie wytłumaczone. Co więcej, można było, zgodnie z projektem PSL, uzaleznić moment przejścia na emeryturę nie od wieku obywatela, a od jego stażu pracy. Czyli – przepracowałeś 40 lat? Masz prawo do emerytury od razu.
Drugie pytanie – czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego sposobu funkcjonowania gospodarstwa lasów państwowych. Wybitne mózgi musiały pracować na tym pytaniem, i nie jest to drwina. Bo wprawdzie nikt z nas nie ma bladego pojęcia jaki jest obecny sposób funkcjonowania (a mamy powiedzieć czy ma się zmienić czy nie), ale za to zaszczepia się nam pojęcie że jest coś tu bardzo ważnego. W tle jest oczywiście całkowicie kłamliwa propaganda mówiąca o jakichś rzekomych prywatyzacjach lasów. Nigdy nikt tego nie robił, nie robi i nie zamierza. Ale co tam – jedna partia wymyśliła wroga i zaciekle z nim walczy. A Pan Prezydent do tego ataku na wiatraki, niczym Don Kichot się przyłącza. Smaczku dodaje fakt, że właśnie PiS głosował przeciw zmianie konstytucji, która miała uniemożliwić sprzedaż majątku lasów państwowych. To tło, ale pytanie – nawet gdyby tło było prawdziwe – niczego nie wyjaśnia. Zupełnie nic.
Pytanie trzecie – czy sześciolatki mają iść do szkoły. Dzisiaj większość dzieci idzie, część poszła. Nie jestem specjalistą od tej sprawy, ale jestem rodzicem. I jakoś nie bardzo rozumiem, dlaczego rzecza nie – rodziców ma wypowiadać się w jakim wieku moje dzieci pójdą do szkoły. Dlaczego taka rzecz ma być rozstrzygana przez ludzi, których absolutnie to nie dotyczy. Dzisiaj rodzice mają możliwość wpływania na to, jak, gdzie i kiedy kształcą się ich dzieci. To pytanie ma sprawić, żeby ludzie popierający Andrzeja Dudę, lub nie, głosowali w tej sprawie "za nim" lub "na złość" jemu. A ofiarą tego padną rodzice i przede wszystkim dzieci. Nie wspominając o tym, że cała akcja "sześciolatków" rozpętana jest przez osoby, które według doniesień medialnych, całkiem nieźle żyją z tej sprawy. Podziwu godna operatywność i organizacja, ale jednak nie chciałbym, żeby tacy "spryciarze" wywracali życie milionów dzieci i rodziców. Nie wspominając o kosztach takiej zmiany.
Ale skoro na pieniądze zeszło to tym zakończę. Harce panów prezydentów opisane powyżej bardzo drogo będą Państwa kosztować. Z naszych kieszeni na ten cel pójdzie w sumie około 200 milionów złotych. I nieprawda, że zarządzenie drugiego referendum przez pana Andrzeja Dudę będzie bez kosztów, bo w dniu wyborów. Nie o to chodzi, a o to, żeby poprawić wynik PiS. Bo zapłacić komisjom i tak będzie trzeba za referendum, za wydruk kart, za ich przechowywanie, transport i archiwizowanie. Wszystkie koszty będą i tak, może poza drobną częścią. Panowie prezydenci zahulali politycznie na koszt obywateli. Dlatego PSL nawołuje konsekwentnie do rezygnacji z tych obu referendów. Naprawdę warto te pieniądze wydać na pomoc potrzebującym a nie na zabawy polityków.
Arkadiusz Bąk
POD PATRONATEM :
Napisz komentarz
Komentarze