Do Stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego należy 98 gmin z województwa świętokrzyskiego. Dla samorządowców to przestrzeń do wymiany poglądów, podejmowania wspólnych inicjatyw czy realizowania projektów.
Związek jest dobrowolnym stowarzyszeniem zawartym dla wspierania inicjatyw i idei rozwoju społeczności lokalnych oraz ochrony wspólnych interesów jego członków. Związek swoje zadania realizuje poprzez koordynację działań samorządów gmin i województwa, zajmowanie stanowisk w sprawach publicznych, współdziałanie z korporacjami samorządowymi, administracją rządową jednostkami wojewódzkimi
- opowiada Robert Jaworski, prezes Stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego.
W spotkaniu zorganizowanym w rezerwacie Krzemionki włodarze dyskutowali o bieżących problemach gmin wiejskich, miejsko- wiejskich i miejskich. a problemów nie brakuje. Wśród tematów pojawiły się kwestie budżetowe, inwestycje infrastrukturalne oraz współpraca między gminami.
Zaprosiliśmy do rozmowy dyrektora WFOŚiGW w Kielcach, który mówił o zmianach w programie „Czyste Powietrze”. Gościmy przedstawicieli Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach
- informuje Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów, wiceprezes Stowarzyszenia.
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci do wspólnego stołu zaprosili wojewodę świętokrzyskiego Józefa Bryka. Jego obecność nie była przypadkowa, bowiem budowanie dialogu między samorządowcami a przedstawicielem rządu w terenie to jak podkreślano, podstawa skutecznych działań na rzecz lokalnej społeczności.
O znaczeniu spotkania mówiła z kolei starościna powiatu ostrowieckiego, Agnieszka Rogalińska, która zaznaczyła, że takie inicjatywy sprzyjają wymianie doświadczeń, budowaniu partnerstw oraz podejmowaniu działań na rzecz mieszkańców. Podkreśliła, że współpraca samorządów, instytucji i mieszkańców jest fundamentem skutecznego rozwoju regionu. Dodatkowo, starosta wskazała na konkretne korzyści płynące ze spotkania właśnie na terenie zabytkowych kopalni.
Cieszę się, że koledzy mogą zwiedzić ten zabytek wpisany na listę UNESCO. Mam nadzieję, że będą reklamować w swoich gminach to unikatowe miejsce
- zaznacza Agnieszka Rogalińska, starosta ostrowiecki.
Samorządowcy poproszeni zostali o wsparcie rezolucji popierającej wysiłki których celem jest nie dopuszczenie do skreślenia Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego z listy UNESCO.
Napisz komentarz
Komentarze