Jest to 333. dzień roku, do jego końca pozostały 33 dni.
Przed nami wieczór ze sporym zachmurzeniem i opadami deszczu.
Słońce dziś wzeszło o 7:19, natomiast zaszło o 15:29.
Dzień trwał 8 godz. 10 min, i był krótszy od najdłuższego o 8 godz. i 37 min. i dłuższy od najkrótszego o 28 min.
Dziś z życzeniami imieninowymi śpieszymy do Grzegorza i Zdzisława.
28 listopada obchodzimy bardzo przyjemne święto – Dzień Pocałunku. Co więcej, nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne. Dlatego też warto zapisać tę datę na czerwono w naszym kalendarzu.
Pocałunki niosą za sobą wymierne korzyści, już dawno zostało udowodnione to przez naukowców. Powstała nawet dziedzina zajmująca się zgłębianiem tego tematu, nazwana Filematologią (od greckiego „fileo” oznaczającego „miłuję”). Już samo to, że całowanie wpływa na dobre samopoczucie i nastrój powinno wystarczyć. Dzieje się tak ze względu na produkcje hormonów takich jak oksytocyna, endorfina i dopamina. Wszystkie mają związek z odczuwaniem szczęścia i przyjemności. Długi pocałunek jednocześnie obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, a więc działa kojąco. Warto mieć to na uwadze w tych szalonych i szybkich czasach.
Cytując dzisiejsze przysłowie:
„Kiedy Zdzisiek rano szroni zima jest w zasięgu dłoni”
116 lat temu w 1908 roku W Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się prapremiera „Nocy Listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego. Warto dodać, że premiera odbyła się dokładnie rok po śmierci autora.
Stanisław Wyspiański zmarł 28 listopada 1907 roku.
W 1918 Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał Polską Marynarkę Wojenną.
W 1942 w Warszawie zastrzelony został sekretarz KC PPR Marceli Nowotko; okoliczności jego śmierci nigdy nie zostały do końca wyjaśnione.
W 1943 W Teheranie rozpoczęła się konferencja „Wielkiej Trójki”, w której uczestniczyli Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin.
W 1967 roku W warszawskiej FSO na Żeraniu wyprodukowano pierwszego Fiata 125p.
W tym dniu 1757 urodził się William Blake, poeta, malarz, mistyk.
W 1820 urodził się Fryderyk Engels, niemiecki filozof społeczny, działacz rewolucyjny, współzałożyciel i jeden z przywódców I i II Międzynarodówki, współpracownik Karola Marksa, współtwórca marksizmu i „Manifestu komunistycznego”; autor prac „Położenie klasy robotniczej w Anglii” oraz „Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa”.
W 1871 urodził się Andrzej Strug, właściwie Tadeusz Gałecki, pisarz, publicysta, działacz socjalistyczny i niepodległościowy.
W 1948 roku w Warszawie urodziła się Agnieszka Holland, reżyserka, scenarzystka; autorka filmów „Aktorzy prowincjonalni”, „Gorączka”, „Samotna kobieta”, „Gorzkie żniwa”, „Zabić księdza”, „Europa, Europa”, „Całkowite zaćmienie”, „Tajemniczy ogród”, „W ciemności”, „Gorejący krzew”, „Pokot”.
Napisz komentarz
Komentarze