20 listopada w Kalendarzu Świąt Nietypowych przypada:
- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r., czyli dokumentów, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.
- Dzień Uprzemysłowienia Afryki. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku w ramach obchodów Drugiej Dekady Rozwoju Przemysłowego Afryki. Celem jest zachęcanie międzynarodowej społeczności do podejmowania działań na rzecz uprzemysłowienia Afryki, tak aby kontynent ten mógł właściwie się rozwijać.
- Dzień Absurdu. To święto dla tych, których śmieszą irracjonalne historie filmowe, dziwne żarty czy niedorzeczne książkowe opowieści. Każdy kto lubi pleść bzdury dzisiaj powinien móc to robić do woli, a pozostali nie powinni mieć im tego za złe.
A co wydarzyło się 20 listopada? Oczywiście, biorąc pod uwagę świat sportu:
- W 1902 r. w paryskiej kawiarni Cafe de Madrid, dziennikarz Géo Lefèvre zasugerował Henriemu Desgrange, założycielowi gazety L’Auto, zorganizowanie wyścigu kolarskiego Tour de France. Niespełna rok później, konkretnie 5 lipca w Montgeron rozpoczął się historyczny, premierowy wyścig.
- W 1955 r. Legia Warszawa wywalczyła pierwsze w swojej historii mistrzostwo Polski. Stołeczny klub zapewnił sobie tytuł po remisie 1:1 z Zagłębiem Sosnowiec. Warto podkreślić, że miesiąc wcześniej Legia triumfowała w krajowym pucharze i w związku z tym zdobyła pierwszy dublet w historii polskiej piłki nożnej.
- W 2022 r. w Katarze rozpoczęły się XXII mistrzostwa świata w piłce nożnej. W turnieju wzięły udział 32. reprezentacje, w tym Polska. Jak dobrze pamiętamy, Biało-Czerwoni wyszli z grupy. Z imprezą pożegnali się w 1/8 po przegranej z Francją. Po Puchar Świata sięgnęli reprezentanci Argentyny, którzy w finale po rzutach karnych, po epickim meczu pokonali Trójkolorowych. Sędzią głównym tego spotkania był Szymon Marciniak. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, a czwarte Maroku.
20 listopada urodzili się znakomici sportowcy. Kto przyszedł na świat tego dnia?
- W 1898 r. urodził się Richmond Landon. Amerykański mistrz olimpijski w skoku wzwyż. Po tytuł sięgnął w 1920 r. w Antwerpii. Jako jedyny przeskoczył wysokość metra i 93. centymetrów, bijąc przy tym ówczesny rekord olimpijski. Zmarł w 1971 r.
- W 1901 r. urodził się José Leandro Andrade. Był pierwszym czarnoskórym piłkarzem, który uzyskał międzynarodową sławę. Z reprezentacją Urugwaju wygrał mistrzostwo świata, dwukrotnie Igrzyska Olimpijskie i dwukrotnie Copa America. Zmarł w 1957 r.
- W 1902 r. urodził się Gianpero Combi. Jeden z najlepszych włoskich bramkarzy. Przez całą karierę związany był z Juventusem, z którym sięgnął po pięć mistrzostw Włoch. Z kadrą Italii wygrał mundial w 1934 r., a także sięgnął po brązowy medal olimpijski. Zmarł w 1956 r.
- W 1906 r. przyszła na świat Iris Tanner. Brytyjska pływaczka, dwukrotna srebrna medalistka olimpijska. Krążki te wywalczyła na igrzyskach w Paryżu w 1924 r. i w Amsterdamie w 1928 r. w sztafecie 4x100m stylem dowolnym. Zmarła w 1971 r.
- W 1911 r. przyszła na świat Jean Shiley. Amerykańska lekkoatletka specjalizująca się w skoku wzwyż. W 1932 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles zdobyła złoty medal w tej konkurencji. Zmarła w 1998 r.
- W 1939 r. urodził się Jan Antoni Szczepański. Polski bokser, mistrz olimpijski w wadze lekkiej z 1972 r. W trakcie kariery stoczył 290 walk, z czego 251 wygrał, 15 zremisował i 24 przegrał. Po zawieszeniu kariery był m.in. trenerem sekcji bokserskiej KSZO. Zmarł w 2017 r.
- W 1947 r. przyszedł na świat Zdzisław Antczak. Szczypiornista, brązowy medalista olimpijski z Montrealu. Dla reprezentacji Polski rozegrał 130 meczów. Sześciokrotny mistrz kraju i dwukrotny zdobywca Pucharu Polski ze Śląskiem Wrocław. Zmarł w 2019 r.
- W 1949 r. urodził się Włodzimierz Stefański. Siatkarz, mistrz świata z 1974 r., mistrz olimpijski z Montrealu. Dwukrotny srebrny medalista mistrzostw Europy. Dla reprezentacji Polski rozegrał 267 spotkań. W karierze klubowej największe sukcesy odnosił w barwach Resovii.
Napisz komentarz
Komentarze