11 listopada 2024 roku w Sadowiu odbyły się wyjątkowe uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody, w których wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, uczniowie oraz mieszkańcy gminy, miały podniosły i patriotyczny charakter.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:30 od mszy świętej w kościele parafialnym we Wszechświętych, którą celebrowali księża Łukasz Szewczyk i Paweł Lasek. W nabożeństwie wzięły udział osoby reprezentujące lokalne instytucje, m.in. Wójt Gminy Sadowie Marzena Urban-Żelazowska, Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Jedlikowska oraz przedstawiciele Stowarzyszenia RoSa, OPS i Biblioteki-Ośrodka Kultury. Obecni byli również strażacy OSP Wszechświęte, delegacja ze Szkoły Podstawowej w Sadowiu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Po zakończeniu mszy, przy akompaniamencie orkiestry dętej, uczestnicy udali się na cmentarz parafialny. Tam, przy pomniku żołnierzy poległych za ojczyznę, miała miejsce symboliczna część obchodów. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd bohaterom walczącym o niepodległość Polski.
Wójt Gminy Sadowie, Marzena Urban-Żelazowska, podkreśliła w swoim przemówieniu znaczenie tej rocznicy dla lokalnej społeczności oraz przyszłych pokoleń. Następnie głos zabrał członek Rady Powiatu Opatowskiego Maciej Wolański, który przypomniał o bohaterach walczących o wolność Polski, podkreślając ich niezłomność i odwagę.
Obchody wzbogacił program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sadowiu. Młodzież zaprezentowała pieśni patriotyczne oraz recytacje poezji niepodległościowej, przyczyniając się do głębszego przeżycia tego wyjątkowego dnia. Na zakończenie orkiestra dęta wykonała tradycyjne pieśni patriotyczne, wprowadzając zgromadzonych w podniosły nastrój.
Po części artystycznej uczestnicy mogli skorzystać z rozgrzewającego poczęstunku przygotowanego przez panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Był to czas na rozmowy, wspomnienia i refleksję nad polską historią oraz przyszłością.
Obchody w Sadowiu stały się okazją do wyrażenia wdzięczności tym, którzy poświęcili się dla niepodległości kraju. Był to również czas na wspólne świętowanie, budowanie więzi społecznych i wzmacnianie lokalnego patriotyzmu.
Napisz komentarz
Komentarze