Znieczulenie zewnątrzoponowe to rodzaj znieczulenia stosowanego w celu zminimalizowania bólu i dyskomfortu pacjentki podczas porodu siłami natury. Polega na podaniu leku znieczulającego bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej, która znajduje się w środku kręgosłupa.
Niewątpliwie największą zaletą jest ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie bólu porodowego.
Znieczulenie zewnątrzoponowe pozwala zachować świadomość podczas tak ważnego dla kobiety wydarzenia. Zapewnia komfort dla pacjentki.
Na pierwszym etapie do podania znieczulenia zewnątrzoponowego pacjentkę kwalifikuje ginekolog, a następnie odbywa się kwalifikacja anestezjologiczna. Oprócz badania klinicznego wykonywane są badania z krwi, a ich wynik ma wpływ na decyzję o podaniu znieczulenia. Oczywiście nie można zapominać o zgodzie pacjentki.
Z danych NFZ wynika, że w 2023 roku odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17% w skali całego kraju. Średnia europejska to ok. 40% znieczuleń w porodach naturalnych. Od 1 lipca bieżącego roku zmienił model rozliczania tych świadczeń. NFZ stosuje współczynniki korygujące – w zależności od liczby porodów naturalnych w znieczuleniu. Szpitale więc będą premiowane, jeśli zapewnią znieczulenie zewnątrzoponowe przy co najmniej 10% wszystkich porodów naturalnych.
Napisz komentarz
Komentarze