Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Przyrodniczym M.O.S.T. organizują konferencję „Pacjent Przyroda. Pomiędzy Naturą a Kulturą. Dylematy ochrony przyrody w obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO - Krzemionkowskim Regionie Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego”.
To druga odsłona konferencji przyrodniczej w Krzemionkach.
7 września 2024 roku w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (oddziale ostrowieckiego muzeum) w gronie ekspertów zajmujących się teoretycznie i praktycznie ochroną przyrody porozmawiamy o tym, jak chronić dziedzictwo przyrodnicze, archeologiczne i kulturowe na terenie Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Wydarzenie uzyskało patronat naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Komitet ds. UNESCO, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Starosta Ostrowiecki.
W konferencji może wziąć udział każdy. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: https://krzemionki.konferencjamost.pl/.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła LOKALNA.TV.
W niedzielę 8 września Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na spotkanie „Na krzemiennym szlaku” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Tegoroczne hasło – Szlaki. Sieci. Połączenia – przypomina, że nasze dziedzictwo, zarówno materialne, jak i niematerialne, ma nam wiele do powiedzenia o tym, co łączyło społeczności, kraje i kultury. My skupimy się na okresie neolitu i wczesnej epoce brązu oraz naszym skarbie – krzemieniu pasiastym.
Teren zrekonstruowanej osady pradziejowej zamieni się w szlak handlowy. Uczestnicy spotkania (grupy 3-5 osobowe), biorąc udział w grze terenowej, będą mieli okazję dowiedzieć się, jak cenne były różne towary w neolicie. Podstawowym surowcem i jednocześnie przedmiotem wymiany będzie krzemień pasiasty. Na szlaku będą czekać handlarze oferujący różne rodzaje krzemienia, ozdoby czy rośliny uprawne. Przekonamy się, komu uda się pokonać cały szlak handlowy i dokonać najkorzystniejszych transakcji. Na zakończenie zaplanowano ognisko (prowiant we własnym zakresie).
Spotkanie „Na krzemiennym szlaku” rozpocznie się w niedzielę 8 września 2024 r. o godz. 11 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Przewidywany czas trwania: ok. 4 h. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy pod nr 41 260 55 50 lub mailowo na adres [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze