Wydarzenie to od lat buduje swoją pozycję w pszczelarskim świecie, stając się z edycji na edycję najbardziej wyczekiwaną branżową imprezą w kraju i poza jego granicami. Jej niepowtarzalną aurę tworzy klimat Bałtowskiego Przełomu Kamiennej oraz różnorodność oferty od kiermaszu najnowszych rozwiązań sprzętu i wyposażenia pszczelarza, wyrobów pochodzenia pszczelego czy rękodzieła artystycznego, przez konferencję naukową z udziałem autorytetów w dziedzinie pszczelarstwa po szeroko rozumianą akcję uświadamiającą na temat roli pszczół w ekosystemie.
Różnorodność tegorocznej oferty obrazuje bogactwo poszczególnych stref: wystawienniczej, konferencyjnej, edukacyjnej, warsztatowej i artystycznej, które będą czynne od piątku do niedzieli
1. STREFA WYSTAWIENNICZA w formie otwartego kiermaszu na Okręglicy gromadzi prawie setkę wystawców z Polski, Ukrainy, Litwy i Węgier prezentujących swe najnowsze produkty, technologie oraz wdrożoną w praktykę wiedzę pszczelarską, a także rośliny miododajne, matki pszczele, kosmetyki, probiotyki itd., itd. Kiermasz na Okręglicy odwiedza corocznie kilka tysięcy gości oraz turystów.
2. STREFA KONFERENCYJNA jest areną, na której prezentowane są osiągnięcia błyskawicznie rozwijającej się wiedzy naukowej na temat życia pszczół i produktów pochodzenia pszczelego ze szczególnym uwzględnieniem ich właściwości leczniczych w służbie apiterapii. W gronie tegorocznych autorytetów świata nauki, którzy wystąpią z wykładami znajdą się: dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Krzysztof Olszewski i dr Piotr Dziechciarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz dr Dagmara Zdańska z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, a tematem ich wystąpień będą m.in. przeciwdrobnoustrojowy i antynowotworowy potencjał produktów pszczelich, biotechniczne metody walki z warrozą, „Siódma noga u pszczoły” - ostatnie odkrycia w badaniach pszczelniczych oraz zakażenia wirusowe – wpływ na zdrowie rodziny pszczelej, zapobieganie i zwalczanie.
3. STREFA WARSZTATÓW Edukacyjnych to szereg interaktywnych wydarzeń, które nawiążą do tradycji pszczelarskich w regionie, twórczości artystycznej oraz praktycznej wiedzy na temat pszczelarstwa, także w ujęciu historycznym, które zorganizuje Fundacja Apilandia.
4. STREFA ARTYSTYCZNA to tradycyjnie dobra rozrywka nawiązująca do nurtów muzyki biesiadnej, ludowej i tanecznej z elementami etno.
Każda z zaoferowanych STREF XVII Świętokrzyskiego Święta Pszczoły stanowi spójny z całością przyczynek do podnoszenia jakości pszczelarskiej profesji, coraz szerszego oraz bardziej skutecznego wykorzystania produktów pszczelich i ich prozdrowotnych właściwości, a także ogólnej refleksji nad miejscem pszczół w Naszym życiu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w strefie wystawienniczej i współpracy, by kolejna edycja Pszczelarskiego święta nad Kamienną była najlepszą z dotychczasowych i otworzyła przed wydarzeniem nowe perspektywy. O szczegółach będziemy systematycznie informować na stronie internetowej : www.krzemiennykrag.info
- informuje Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg"
Program wykładów w dniu 17.08.2024 r w godz.: 10.00 — 14.00
- Dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej – „Jesteś lekiem na całe zło?! O przeciwdrobnoustrojowym i antynowotworowym potencjale produktów pszczelich.”
- Prof. dr hab. Aneta Strachecka - „Dyrektywa śniadaniowa” – co pszczelarz powinien wiedzieć? Chemia w gospodarce pasiecznej i jej konsekwencje dla zdrowia pszczół.
- Mgr Michał Lewandowski, właściciel gospodarstwa pszczelarskiego Miody Ponidzia– „Aktualne problemy pszczelarzy – opłacalność, hodowla, zdrowotność w pasiekach” – panel dyskusyjny.
- Prof. dr hab. Krzysztof Olszewski – „Biotechniczne metody walki z warrozą - skok w przyszłość czy powrót do przeszłości.”
- Dr Dagmara Zdańska – „Zakażenia wirusowe – wpływ na zdrowie rodziny pszczelej, zapobieganie i zwalczanie.”
Napisz komentarz
Komentarze