Zasady odśnieżania i posypania chodników są jasne i wynikają z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z artykułem 5 tej ustawy właściciele nieruchomości mają obowiązek zapewnić utrzymanie czystości i porządku przez „oczyszczanie ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości”.
Generalną zasadą jest to, że zarządca drogi utrzymuje pas drogowy i chodniki też
- wyjaśnia Andrzej Kaniewski, komendant Straży Miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W praktyce oznacza to, że jeśli mamy chodnik tuż przy posesji naszego domu, to obowiązek jego odśnieżania spoczywa na nas. Jeśli jednak pomiędzy chodnikiem a granicą posesji jest np. pas zieleni, wtedy obowiązek jego odśnieżania spoczywa na gminie. Konkretnie odśnieżaniem chodników, placów gminnych czy przystanków zajmują się pracownicy Zakładu Usług Miejskich. O ciągi piesze na osiedlach powinni natomiast zadbać pracownicy spółdzielni.
Za nieodśnieżanie chodnika grożą konsekwencje. Według art. 117 kodeksu wykroczeń, kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
Warto pamiętać również, że odśnieżanie chodnika to nie koniec zimowych prac, które trzeba wykonać. Z prawa budowlanego wynika jeszcze obowiązek usunięcia śniegu z dachu oraz strącenie zwisających sopli lodu i nawisów śnieżnych. Dotyczy to zarówno dachów budynków mieszkalnych, jak i garażu czy budynku gospodarczego.
Napisz komentarz
Komentarze