Na podstawie autorskiego scenariusza, obrzęd prania zaprezentowali członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Słoneczny Krąg" z Bodzechowa.
Prało się na takich tarach. Z gałązek drzew robiło się ług, takie mydło, bez którego sobie trudno wyobrazić pranie
- mówi Halina Orłowska, Koło Gospodyń Wiejskich "Słoneczny Krąg z Bodzechowa.
Dziś trudno sobie wyobrazić pranie bez użycia pralek automatycznych, ale kiedyś...
Służyły do tego balie, które na początku były z drewna, a później z ocynkowanej blachy
- dodaje Halina Orłowska.
Projekt „Spotkania z Tradycją", który realizuje Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim ma na celu pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, artystycznego oraz tradycji ludowych regionu świętokrzyskiego. Pokazy dają szansę uczniom, aby zobaczyli jak żyli ich przodkowie.
W Ostrowcu projekt realizowany jest już po raz drugi. W ubiegłym roku w ramach tego cyklu odbyły się pokazy kiszenia kapusty. Jest szansa że będą podejmowane kolejne tego typu działania.
Chcielibyśmy, aby ten projekt bez względu na to, czy otrzymamy dofinansowanie czy nie, był ponownie realizowany. Jeżeli uda zdobyć się dofinansowanie, to może to być np. darcie pierza lub inny zwyczaj ludowy, których mamy bardzo dużo
- mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Projekt „Spotkania z Tradycją” w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna, dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Napisz komentarz
Komentarze