Transplantologia czyli dar życia. Zdarza się, że jedyną metodą leczenia zdrowia jest konieczność transplantacji narządów. Polska jest krajem o przeciętnym wskaźniku, jeśli chodzi o ilość przeszczepiania narządów. Rocznie w Polsce wykonywanych jest niewiele ponad 700 przeszczepów. We wrześniu, w Ostrowcu Świętokrzyskim, po ośmiu latach przerwy, wykonano pobranie narządów od osoby uznanej za zmarłą. Zabieg trwał dwie doby.
Zabieg transplantologii przeprowadził zespół z ostrowieckiego szpitala. Szczególne podziękowania dla pań: Grażyny Maluszczak i Magdaleny Jakubowskiej, które odpowiadają za pion transplantologii w szpitalu oraz kierownika oddziału intensywnej opieki medycznej, Zyty Kozłowskiej. Duże wsparcie otrzymaliśmy z Centrum Organizacyjno -Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant”
- mówi Dariusz Tumulec, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Decyzja o oddaniu narządów zmarłej osoby, zwłaszcza dla najbliższych, jest niezwykle trudna. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu – można po jej śmierci pobrać komórki, tkanki i narządy.
Napisz komentarz
Komentarze