Centrum Tradycji Hutnictwa zostało utworzone w Ostrowcu Świętokrzyskim, a zlokalizowane jest na dwóch kondygnacjach dawnego Zakładowego Domu Kultury. Przygotowane prezentacje ukazują cztery wieki dziejów miasta, jego rozwój i ewolucję, ze szczególnym uwzględnieniem roli i znaczenia huty.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik można zobaczyć jak wyglądała praca w hucie na przełomie kilkudziesięciu lat i te miejsca, które już nie istnieją.
Przy tworzeniu ekspozycji w CTH wykorzystano elementy multimedialne i mechatroniczne oraz bogatą scenografię i dźwięk. Wykorzystano ekrany wielkopowierzchniowe i panoramiczne, rzutniki krótkoogniskowe, kioski, wytwornice mgły. Projekcje reagują na dotyk. Prace trwały około 2, 5 roku i kosztowały około 21 milionów złotych, z czego znaczna część pochodziła z funduszy unijnych.
Centrum Tradycji Hutnictwa zostało oficjalnie otwarte 23 września o godzinie 16.00, a w uroczystości udział wzięło wielu gości, w tym emerytowani pracownicy ostrowieckiej huty. Wiele ciepłych słów do gospodarzy skierowała Maria Radwan, wnuczka Mieczysława Radwana.
Poza wspomnianymi ekspozycjami CTH, w budynku przy Alei 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim mieści się uruchomiona w czerwcu 2023 roku - SOWA czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności a także Kino Etiuda z dwoma salami, którego otwarcie zaplanowano na 6 października 2023 roku.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze