W lutym w Ostrowcu Świętokrzyskim zainaugurowano akcję pod hasłem „Twarze Depresji".
Depresja generuje wiele problemów. Na tle zaburzeń depresyjnych mamy anoreksję, o której też rozmawialiśmy. Osiemdziesiąt procent depresji kończy się samobójstwem. Dlatego nie można lekceważyć żadnych objawów a są one na tyle subtelne, że można przeoczyć
- mówi Magdalena Kalista-Jasiak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kolejnym etapem akcji będzie konferencja na temat prób samobójczych i samobójstw.
Problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży osiąga coraz większą skalę. Szacuje się, że samobójstwa stanowią drugą po wypadkach, przyczynę zgonów wśród młodych ludzi, a jedno samobójstwo przypada na 100 prób. Zachowanie osób myślących o samobójstwie objawia się w nieco inny sposób u konkretnych osób i nie zawsze jest oczywiste, co utrudnia ich rozpoznanie. Należy zwracać szczególną uwagę na pojawiające się wśród dorastającej młodzieży problemy w rodzinie, w szkole i z rówieśnikami.
Najwłaściwszą reakcją na groźbę samobójstwa jest potraktowanie jej poważnie. Spotkanie otwarte dotyczące prób samobójczych i samobójstw odbędzie się 29 września w Ostrowieckim Browarze Kultury. Początek o godz. 10.00.
Organizatorami wydarzenia są: Centrum Rozwoju Lokalnego, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Partnerem Lokalna.TV.
Napisz komentarz
Komentarze