Na konferencji obecni byli uczestnicy projektu, opiekunowie, kadra dydaktyczna i pozostała społeczność uczniowska. Gościem honorowym był Pan Mario Pappano z Włoch, który jest przedstawicielem firmy partnerskiej z którą współpracujemy na terenie Rimini. Spotkanie było okazją do zaprezentowania produktu końcowego - filmu przygotowanego przez uczestników projektu w wersji anglojęzycznej oraz podsumowania rezultatów i zrealizowanych celów przedsięwzięcia.
Pobyt w ramach w/w projektu odbył się w terminie od 17 do 23 kwietnia 2023r. i był przeznaczony dla 20 uczniów klas II-III Niepublicznego Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Św. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie kompetencji kluczowych, które są niezbędne dla rozwoju osobistego uczniów oraz ich lepszego odnalezienia się w przyszłości na rynku pracy, a także aktywnego obywatelstwa europejskiego. Instytucją partnerską było Liceo Scientifico Lemaitre - szkoła położona w Rimini we Włoszech. Uczniowie podczas pobytu zagranicą uczestniczyli w lekcjach informatyki, które były realizowane wspólnie z młodzieżą włoską. Realizując projekt chcieliśmy, żeby uczniowie pogłębili przede wszystkim kompetencje cyfrowe, społeczne i językowe – mówi dyrektor Technikum Pani Izabela Pustuła. Zajęcia wspólne uczniów odbywały się w języku angielskim, a ich zakres tematyczny został ustalony we współpracy nauczycieli obu szkół już na etapie opracowywania wniosku aplikacyjnego. Zakres tematyczny to zagadnienia z podstawy programowej przedmiotu informatyka. Uczniowie uczyli się możliwości wykorzystania technologii IT, obsługi narzędzi do komunikacji zdalnej i tworzenia prezentacji multimedialnych z zastosowaniem
j. angielskiego. Uczniowie zostali wybrani w drodze, opisanej we wniosku, procedury rekrutacyjnej, która umożliwiła udział w mobilności również uczniom o mniejszych szansach, czy trudnej sytuacji rodzinnej.
Przed wyjazdem na mobilność zrealizowane zostały działania przygotowawcze: językowe pedagogiczne i kulturowe. Przygotowanie językowe objęło 20 godzin zajęć konwersacyjnych z języka włoskiego. Podczas przygotowania kulturowego uczniowie zostali przygotowani na spotkanie z odrębną kulturą i obyczajami oraz innym systemem edukacji, które dało im podstawową wiedzę o regionie, który odwiedzili. Podczas przygotowania pedagogicznego uczniowie zapoznali się z celami projektu, metodami radzenia sobie ze stresem i rozłąką z bliskimi. Wyjazd do Włoch zrealizowany został w ramach Projektu #Cyfrowa edukacja z programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów (PMU). Na realizację zadań z PMU szkoła otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 111 021 tys. zł.
Celem naszego Technikum jest dalsze umiędzynarodowienie placówki a tym samym umożliwienie uczniom udziału w jak największej ilości mobilności zagranicznych dlatego udało nam się pozyskać fundusze europejskie na realizację kolejnego projektu międzynarodowego. W nowym roku szkolnym będziemy realizować projekt „Włoskie mobilności otwierają nam świat” na którego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z programu Unii Europejskiej w kwocie 25 229,00 euro. – mówi koordynator projektów unijnych Barbara Figura. Przed nami pracowity i obfitujący w ciekawe inicjatywy edukacyjne rok szkolny. Oprócz 5 dniowych wyjazdów do szkół partnerskich we Włoszech, w ofercie posiadamy również wyjazdy na 2-4 tygodniowe staże zagraniczne we Włoszech i Hiszpanii dla uczniów kształcących się w zawodach technik logistyk, technik informatyk i technik usług fryzjerskich. Zapraszamy do podjęcia nauki w Technikum i Branżowej Szkole I-go Stopnia.
Napisz komentarz
Komentarze