Przedsięwzięcie zatytułowane „#Cyfrowa edukacja” to projekt przeznaczony dla 20 uczniów klas II-III Niepublicznego Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie kompetencji kluczowych, które są niezbędne dla rozwoju osobistego uczniów oraz ich lepszego odnalezienia się w przyszłości na rynku pracy, a także aktywnego obywatelstwa europejskiego. Instytucją partnerską jest Liceo Scientifico Lemaitre - szkoła położona w Rimini we Włoszech.
Uczniowie podczas pobytu zagranicą będą uczęszczać na lekcje informatyki do szkoły włoskiej przez 5 dni. Realizując projekt chcemy, żeby uczniowie pogłębili przede wszystkim kompetencje cyfrowe, społeczne i językowe. Zajęcia wspólne uczniów odbywać się będą w języku angielskim, a ich zakres tematyczny został ustalony we współpracy nauczycieli obu szkół już na etapie opracowywania wniosku aplikacyjnego. Zakres tematyczny to zagadnienia z podstawy programowej przedmiotu informatyka. Uczniowie będą uczyć się możliwości wykorzystania technologii IT, obsługi narzędzi do komunikacji zdalnej i tworzenia prezentacji multimedialnych z zastosowaniem j. angielskiego.
Realizacja projektu przyczyni się do zdobywania przez ucznia najważniejszych umiejętności, które powinny być wykształcone w trakcie kształcenia ogólnego technikum a są to:
- umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w językach obcych, zarówno w mowie, jak i w piśmie, to podstawowa umiejętność społeczna, której podstawą jest znajomość norm językowych oraz tworzenie podstaw porozumienia się w różnych sytuacjach komunikacyjnych; - kreatywne rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki, w tym programowanie;
- umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, w tym dbałość o poszanowanie praw autorskich i bezpieczne poruszanie się w cyberprzestrzeni;
-umiejętność samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania, rzetelnego korzystania ze źródeł;
- nabywanie nawyków systematycznego uczenia się, porządkowania zdobytej wiedzy i jej pogłębiania;
- umiejętność współpracy w grupie i podejmowania działań indywidualnych.
Uczniowie zostaną wybrani w drodze, opisanej we wniosku, procedury rekrutacyjnej, która umożliwia udział w mobilności również uczniom o mniejszych szansach, czy trudnej sytuacji rodzinnej, dla których udział w tym przedsięwzięciu może mieć ważne znaczenie dla ich rozwoju osobistego i wpłynąć pozytywnie na osiąganie sukcesów edukacyjnych.
Przed wyjazdem na mobilność zrealizowane zostaną działania przygotowawcze językowe (20h), pedagogiczne (10h) i kulturowe (10h). Przygotowanie językowe obejmie 20 godzin zajęć konwersacyjnych z języka włoskiego. Podczas przygotowania kulturowego uczniowie zostaną przygotowani na spotkanie z odrębną kulturą i obyczajami oraz innym systemem edukacji, które da im podstawowa wiedzę o regionie, który odwiedzą. Przygotowanie pedagogiczne jest niezbędne, aby wyjazd za granicę odbył się w bezpieczny sposób. Uczniowie zapoznają się z celami projektu, poznają metody radzenia sobie ze stresem i rozłąką z bliskimi. W wiele działań przygotowujących włączeni będą rodzice uczniów. Rodziny uczniów o mniejszych szansach mogą być niewydolne w tym zakresie. Wsparcie zapewni im wychowawca klasy przy pomocy dyrektora szkoły i innych nauczycieli. Realizacja przedsięwzięcia będzie dużym wyzwaniem również dla nauczycieli, ale i wspaniałą formą doskonalenia zawodowego oraz wymiany doświadczeń z nauczycielami szkoły partnerskiej. Efekty tej współpracy zostaną opracowane w postaci prezentacji multimedialnej i upublicznione dla wszystkich zainteresowanych.
W ramach projektu zaplanowano szereg działań upowszechniających i promujących rezultaty przedsięwzięcia wśród całej społeczności szkolnej, środowiska lokalnego oraz w szerszym zakresie poprzez publikacje materiałów na stronie internetowej szkoły, w mediach lokalnych
i społecznościowych. Wyjazd do Włoch zostanie zrealizowany w ramach Projektu E-#Cyfrowa edukacja z programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów (PMU).
Na realizację zdań z PMU szkoła otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Fundusze Społecznego w kwocie 111 021 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze