Każdy zabytek niesie ze sobą historię, jest świadectwem lat minionych, elementem dziedzictwa kulturowego danego regionu. W niszczejących obiektach, które wchodziły w skład dawnego Zagłębia Staropolskiego piękno dostrzegł kielecki fotografik Michał Sieradzan. Cykl zdjęć ukazujących huty żelaza, wielkie piece i fabryki powstał w latach 2019-2023. W tym czasie autor wystawy „Zabytek zbyteczny?” fotografował zabytki w niezwykłych miejscach: Maleńcu, Machorach, Sielpi, Nietulisku, Sołtykowie, Bodzechowie, Chlewisku, Witulinie. Prace Michała Sieradzana są pytaniem o dramatyczną sytuację tych przestrzeni. Wiele zdjęć przedstawiają obrazy niszczejących maszyn, zagarnianych przez naturę budynków fabrycznych, porzuconych sprzętów, ślady niegdyś wspaniałej architektury pałacowej i dworskiej przemysłowców.
Staropolskie Zagłębie Przemysłowe to historia pionierów. Prawdziwych ludzi z żelaza. Żałuję, że na zdjęciach możemy zobaczyć ułamek tego, co zbudowali. A jednak te ruiny to świadectwo ich wysiłku i niesłychanej przedsiębiorczości
- mówi autor wystawy, Michał Sieradzan.
Ekspozycję, którą w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach otworzono w czwartkowe popołudnie wzbogacają eksponaty ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Wystawę można oglądać do 10 września.
🔳 zobacz również:
🔳 polecane:
Napisz komentarz
Komentarze