Dziś sołtys to przede wszystkim reprezentant lokalnej społeczności. Organizuje dla niej zebrania wiejskie i załatwia na nich lokalne sprawy. Sołtysi ogrywają ważną rolę w swoich społecznościach, bowiem są łącznikami między mieszkańcami wsi, a radnymi czy władzami gmin, powiatu. Instytucja sołtysa to jeden z najstarszych przejawów samorządności na obszarach wiejskich. Sołtysi są tymi, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców i są w stanie najszybciej reagować na pilne potrzeby sąsiedzkiej wspólnoty. Są też gospodarzami, dzięki którym polskie wsie pięknieją i stają się miejscami, w których dobrze się żyje.
Sołtysi funkcjonowali w Polsce od średniowiecza. Zmieniała się ich rola i znaczenie. Np. w przeszłości sołtysi mieli uprawnienia lokalnych sędziów.
Sołtysi swoje święto obchodzą 11 marca. Święto to staje się coraz bardziej popularne w Polsce i celebrowane.
Swoje święto na I Powiatowym Dniu Sołtysa obchodzili sołtysi z opatowskich gmin. Spotkali się 10 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Opatowie.
Gospodarzami imprezy byli starosta Tomasz Staniek i wicestarosta Małgorzata Jalowska. Zadbano, by sołtysi czuli się docenieni i wyróżnieni. Z zaproszenia władz powiatu skorzystali świętokrzyscy posłowie: Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec. Wspólnie z przedstawicielami opatowskich wsi bawili się: burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski, radni powiatowi, szefowie powiatowych inspekcji rolniczych. Były życzenia, gratulacje a każdy z sołtysów otrzymał upominek. Dla pań i panów sołtysów wystąpił kabaret „Czwarta Fala”, a o poczęstunek zadbały gospodynie z KGW z Malic, Sternalic, Sobowa, Międzygórza, Wszachowa, Piórkowa, Brzozowej, Jacentowa.
W czasie spotkania poseł Krzysztof Lipiec poinformował, że w Sejmie trwają prace nad ustawą, która dawałaby możliwość wypłacania sołtysom pensji. Dziś sołtysi za swoją działalność otrzymują diety z budżetu gminy.
Napisz komentarz
Komentarze