Jak informuje starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, Konwent Powiatów jest impreza cykliczną. Konwent działa w ramach dużej korporacji jaką jest Związek Powiatów Polskich. Do realizacji celów statutowych Związek Powiatów Polskich powołał 16 Konwentów Powiatów (w każdym województwie). Zadaniem Konwentu jest reprezentowanie interesów członków Związku w danym regionie. Konwent pełni rolę doradczą względem organów ZPP i może w szczególności przyjmować własne stanowiska lub opinie oraz kierować do Zarządu ZPP pisma o podjęcie interwencji – w sprawach związanych z celami statutowymi Związku. Ponadto Konwent Powiatów może współpracować z organami administracji rządowej i samorządowej w danym województwie.
Zawsze na Konwencie omawiamy bieżące sprawy, a szczególnie te, które są związane ze zmianą przepisów prawa
- mówi Marzena Dębniak.
Przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Świetokrzyskiego jest starosta buski - Jerzy Kolarz. Województwo świętokrzyskie składa się z 13 powiatów ziemskich i jednego miasta na prawach powiatu – Kielc, będących powiatem grodzkim.
Gościem Konwentu Powiatów była w piątek dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ - Małgorzata Kiebzak, która przeanalizowała m.in dane za ubiegły rok, podkreślając, że do szpitali powiatowych trafiło około 450 mln złotych więcej, a Fundusz sfinansował wszystkie nadwykonania, i na tym nie koniec.
Dobra wiadomość dla szpitali, ktąrą dzisiaj przekażę, jest taka, że 13 lutego pan prezes wydal nowe zarządzenie, na podstawie którego oddajemy współczynniki korygujące dla tych szpitali, którym potrąciliśmy w miesiącu styczniu
- mówi dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ, Małgorzata Kiebzak, dodając, że na kolejny wzrost kontraktów szpitale mogą liczyć już w marcu.
W tym roku sytuację szpitali dodatkowo pogarszają jednak wysokie rachunki za media.
Opłata za gaz w miesiącu grudniu 130 tys. złotych, w miesiącu styczniu - 230 tys. złotych za gaz w szpitalu powiatowym. To strasznie wysokie koszty działalności lecznicy
- mówi Marcin Piwnik, starosta sandomierski.
Do tych wszystkich rachunków dochodzą jeszcze kontrowersje wokół uznawania wykształcenia pielęgniarek, a co za tym idzie zwiększania wynagrodzeń tej grupie pracowniczej. Najniższe pensje w ochronie zdrowia, zgodnie z ustawą, pójdą do góry 1 lipca 2023 r. W maju ma się pojawić nowa, wyższa wycena świadczeń, z których obecnie w całości finansowane są wynagrodzenia.
Obok tych obaw dotyczących pieniędzy dla szpitali podczas piątkowego Konwentu starostowie zajęli się także konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2022 r. , który zakwestionował sposób interpretacji przepisu przewidującego czasowe zatrzymanie prawa jazdy na w wypadku przekroczenia przez kierowcę dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożenia osób ponad przewidywany limit.
Już orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego określił jako duży kłopot, zwiększający pracochłonność procedur, bo decyzja administracyjna starosty o zatrzymaniu uprawień do kierowania pojazdami nie będzie już wydawana automatycznie.
Po obradach Konwentu starostowie zwiedzili neolityczne kopalnie krzemienia, chlubę powiatu ostrowieckiego.
Napisz komentarz
Komentarze