Opatów zaznaczył się w walkach powstańczych
W Opatowie miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym nie brakuje. Jedno z nich znajduje się na placu „Promenada”. To w tym miejscu zostało pochowanych sześciu powstańców, którzy zdradzeni przez swoich rodaków, zostali powieszeni przez Rosjan na opatowskim rynku.
W 1920 roku na mogile stanął ażurowy krzyż metalowy, z datami 1862 i 1920 ufundowany 25 stycznia 1920 roku z inicjatywy dowództwa 24 Pułku Piechoty. W 2020 roku, starosta Tomasz Staniek i burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski podjęli starania o odnowieni mogiły. Udało się pozyskać fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miejsc pochówku powstańców zostało odpowiednio zagospodarowane, w sąsiedztwie grobu znajdują się tablice informujące o Powstaniu Styczniowym na Ziemi Opatowskiej i miejscu na „Promenadzie”.
Na terenie Opatowa w czasie powstania styczniowego odbyły się dwie walki. Jedna zwycięska, w czasie której powstańcy zdobyli gotówkę od carskich wojsk. Druga to jedna z ostatnich potyczek wojsk powstańczych z Rosjanami. Rozegrała się w lutym 1864 roku i zakończyła klęską polskiego oddziału. Dowódca wojsk powstańczych major Ludwik Zwierzdowski „Topór” został wzięty do niewoli i stracony na opatowskim rynku.
Pamięć ciągle żywa
Od wybuchu Powstania Styczniowego minęło 160 lat. Ale współczesne pokolenie pamięta o tych wydarzeniach. W miniony weekend w wielu zakątkach regionu odbywały się uroczystości. W poniedziałek hołd powstańcom oddano w Opatowie. Przed pomnikiem powieszonych powstańców wartę honorową zaciągnęła młodzież klas mundurowych opatowskich szkół.
O przebiegu powstania na Ziemi Opatowskiej i znaczeniu tego zrywu narodowego dla współczesnych mówił starosta Tomasz Staniek. Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Adam Podsiadło przypomniał, że leśnicy pomagali powstańcom, lasy były świadkami wielu potyczek i do dziś jest pielęgnowana pamięć o tych wydarzeniach a przy partyzanckich mogiłach odbywają się uroczystości. Z kolei burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski przypomniał o zaangażowaniu mieszkańców Opatowa w Powstaniu Styczniowym.
Delegacje samorządowców powiatu opatowskiego, służb mundurowych,, leśników, mieszkańców Opatowa, pracowników jednostek powiatowych oraz młodzież szkolna złożyły kwiaty na mogile powstańców.
Salwę honorową oddała grupa rekonstrukcyjna z Małogoszczy.
Spotkanie było kontynuowana w Domu Muzealnym w Opatowie.
Napisz komentarz
Komentarze