Dom Muzealny w Opatowie przygotowuje się do przyjęcia imienia Rodziny Bukowieckich, która mocnym śladem zaznaczyła w historii lokalnej społeczności i naszego kraju. Senior rodu, Ludwik był pionierem miejscowego szpitalnictwa, jego zona Zofia – znaną i popularną pisarką, syn Stanisław – prokuratorem generalnym w II Rzeczpospolitej przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego.
Ludwik Bukowiecki był społecznikiem, walczył w powstaniu styczniowym w wojskach Langiewicza. Był pierwszym lekarzem powiatowym w szpitalu w Opatowie. Zmarł w 1869 r., prawdopodobnie na tyfus plamisty i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Jego żona Zofia Bukowiecka urodziła się w pobliskiej Brzozowej, niedaleko Ożarowa. Jej rodzice Konarscy, którzy pochodzili ze słynnej rodziny reformatora oświecenia, Szymona Konarskiego, prowadzili swój majątek i później przenieśli się w okolice Sandomierza. Po śmierci męża wyjechała z Opatowa. Kiedy syn zaczął się kształcić w Radomiu, przez kilka lat tam mieszkała. Ostatecznie zamieszkała w Warszawie i zaczęła pisać, najpierw do lokalnej prasy, potem powieści dla dzieci i młodzieży do znanych wówczas wydawnictw M. Arcta, Gebethnera i Wolffa. Jej utwory, między innymi, „Janek Górnik”, „Hela”, Książka Zosi”, po odzyskaniu niepodległości uczyły patriotyzmu, miłości do ojczyny, były bardzo popularne i wydawane w wielotysięcznych nakładach.
Syn Zofii i Ludwika, Stanisław Bukowiecki był pierwszy prokuratorem generalny w II Rzeczpospolitej, do 1939 r. Zmarł w czasie wojny w 1944 r. w wieku 83 lat i jest pochowany razem z matką na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Napisz komentarz
Komentarze