Dzieci chore onkologicznie, niepełnosprawne wraz z opiekunami przyjechały do stolicy regionu specjalnym pociągiem medycznym z przejścia granicznego w Medyce.
W zorganizowanie transportu małych pacjentów do ośrodków w województwie świętokrzyskim zaangażowanych jest wiele służb. Akcję logistycznie wspierają strażacy z PSP, druhowie, ratownicy medyczni, lekarze z kieleckich szpitali, wolontariusze, policja, harcerze. Również pomagają Wojska Obrony Terytorialnej.
Akcja przebiegała niezwykle sprawnie i profesjonalnie. Uczestniczący w niej terytorialsi to wyselekcjonowani ratownicy medyczni, stanowiący część Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców utworzonej w brygadzie w odpowiedzi na falę migrantów. Żołnierze w kombinezonach ochronnych przetransportowali pojazdami chore dzieci z rodzinami i tłumaczem do wskazanych placówek. Grupa już sześciokrotnie uczestniczyła w relokacji uchodźców na terenie województwa świętokrzyskiego
Dzieci chore onkologicznie trafiają między innymi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Kliniki Jednorożca” – specjalnej placówki utworzonej na bazie Ośrodka Wczasowego Wierna w Bocheńcu niedaleko Kielc. To właśnie tam znajduje się ośrodek, w którym specjaliści z różnych dziedzin onkologii badają i diagnozują dzieci. Zdarza się, ze część z nich jedzie dalej, nawet za granicę.
- mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
Specjalnymi transportami sanitarnymi z Medyki do regionu świętokrzyskiego dotarło już 540 ukraińskich dzieci. To nie koniec pomocy, bowiem służby wojewody szykują się na przyjęcie kolejnych małych pacjentów z Ukrainy
Napisz komentarz
Komentarze