Radni Rady Powiatu Ostrowieckiego na dzisiejszej sesji ( piątek, 4 marca) przyjęli program naprawczy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W dokumencie wytyczono główne kierunki rozwoju ostrowieckiej placówki medycznej na najbliższe trzy lata. Jednym z nich ma być rozbudowa bazy szpitala. To z kolei ma zwiększyć zakres usług medycznych. W planach jest uruchomienie poradni podstawowej opieki zdrowotnej, rozbudowę stacji dializ, rozwinięcie ambulatoryjnej opieki czy otwarcie oddziału zakaźnego. Dodatkowe przychody szpital mógłby szpital uzyskać, uruchamiając stołówkę.
Z danych ujętych w opracowaniu wynika, że w 2021 roku przychody szpitala wynosiły 149 mln złotych, w tym 125 mln złotych to kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Strata za 2021 rok to prawie 10 mln złotych. Na pokrycie straty, w bieżącym roku zostanie przekazane z budżetu powiatu 6,3 mln złotych.
W szpitalu zatrudnionych jest 985 osób, zarówno na umowach o pracę jak i cywilno-prawnych. Koszty osobowe stanowią 75 procent wszystkich kosztów. Już dziś dyrekcja szpitala zakłada wzrost kosztów osobowych o minimum 4 mln złotych. Wynika to przede wszystkim z braków kadrowych. Lada dzień problemy z medykami mogą być na oddziale pediatrycznym.
Głosowanie nad programem naprawczym poprzedziła burzliwa dyskusja. Ostatecznie dokument, w którym zawarto kierunki rozwoju szpitala na najbliższe trzy lata został przyjęty przez 13 radnych. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Natomiast sześć osób, członków klubu PiS opowiedziało się za odrzuceniem dokumentu.
Napisz komentarz
Komentarze