Gmina Lipnik często kojarzy się z działającą w przeszłości cukrownią we Włostowie, czy na przykład ruinami pałacu Karskich. Na terenie gminy nie brakuje również innych, malowniczych terenów i ciekawych architektonicznie obiektów. Na przykład obecnie, w zabytkowym dworku w Lipniku mieści się przedszkole. Śladów przeszłości coraz chętniej poszukują turyści.
Turystyka ścieżką promocji i rozwoju gminy Lipnik
Wykorzystanie walorów naturalnych będzie stanowiło bazę do kolejnych inwestycji. Lipnik chce przyciągnąć turystów. Najlepiej, aby była to turystyka całoroczna. Połączenie histrii ze współczesnością ma być tym, co będzie wyróżniało te tereny.
- Gmina Lipnik planuje prowadzić prace archeologiczne w rejonie ruin po dawnym średniowiecznym zamku w Międzygórzu. W poprzednich latach wykonała została rewitalizację otoczenia zamku, altankę, gmina zagospodarowała pobliski zalew. W połowie roku powinny rozpocząć się badania archeologiczne w ruinach zamku, które ze względu na pandemię są opóźnione dwa lata
- mówi Andrzej Grządziel, wójt Lipnika.
Samorząd swoją ofertę dla turystów planuje oprzeć również o zbór ariański w Ublinku, który zakupiła i odrestaurowała Elżbieta Baran, mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego oraz zbór we Włostowie.
Zbór ariański - lamus we Włostowie
Zbór ariański znajdujący się przy pałacu Karskich we Włostowie został wzniesiony u schyłku XVI wieku. W połowie XIX stulecia przebudowano go na lamus, wtedy to zostały dobudowane na rogach cztery neogotyckie wieżyczki połączone blankami. Wewnątrz budowli znajduje się jedno pomieszczenie przykryte sklepieniem kolebkowo-krzyżowym.
Zbór ariański w Ublinku - najlepiej zachowana budowla tego typu w Polsce
Obiekt powstał najprawdopodobniej przed 1630 rokiem. Jego fundatorem był prawdopodobnie Piotr Żórawski, któremu przypisuje się inicjały P.Z. umieszczone na portalu zewnętrznym obok daty i herbów. Znajdują się tam także drugie inicjały – T.Ż. (według księdza Jana Wiśniewskiego był to Tyburcy Żurawski).
W XVII wieku w obiekcie znajdował się zbór ariański wraz z pomieszczenie dla predykanta. Od połowy XIX wieku do 1945 roku budynek był własnością rodziny Winnickich. Pod koniec wojny obiekt został uszkodzony.
Zbór jest budynkiem piętrowym, podpiwniczonym (jedna piwnica z XVII a druga z XVIII wieku). Zbudowany został z kamienia i cegły. Na froncie znajduje się kamienny portal herbem Godziemba, inicjałami P. Z. i datą 1630. Poniżej umieszczony jest taki sam herb oraz inicjały T. Z.
Aktualnie (od 1996 rok) właścicielką zboru jest pani Elżbieta Baran, która planuje utworzyć w nim Centrum Badania Arianizmu na Kielecczyźnie.
Napisz komentarz
Komentarze